ABB elektrikli araç şarj istasyonları için ayrı bir fabrika kuruyor

Fabrika 2021’de devreye girecek

4 Ağustos 2020

İsviçre merkezli teknoloji şirketi ABB elektrikli araç şarj istasyonları üretimi için ayrı bir fabrika kuracağını açıkladı.

Açıklamaya göre İtalya’nın San Giovanni Valdarno şehrinde 30 milyon ABD Doları yatırım ile kurulacak tesisin 2021 yılında devreye girmesi planlanıyor.

16 bin metrekarelik alanı kapsayacak olan tesisin 3.200 metrekarelik bölümü de AR-GE faaliyetleri, geliştirme ve prototip oluşturma çalışmaları için ayrılacak.

Şirket doğru akım (DC) elektrikli araç batarya şarj üniteleri portföyünün tamamını bu tesiste üretmeyi hedefliyor.

Bununla birlikte tesisteki üretim portföyünde ev için kullanımına yönelik sistemlerden kamusal alanlarda kurulum gerçekleştirilmesine ve kentsel toplu taşımaya yönelik sistemlere kadar farklı ürünler bulunacak.

Açıklamada ABB’nin bu yatırımdan önce, Hollanda’da Delft Teknik Üniversitesinin kampüsünde bulunan, resmi olarak bu yılın sonunda açılışı yapılacak olan, tamamen sürdürülebilir yeni Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) merkezi ve küresel e-mobilite merkez binası için 10 milyon dolarlık bir yatırımda daha bulunduğu da hatırlatıldı.

Açıklamada ABB’nin 10 yıldır faaliyet gösterdiği elektrikli araç şarj ürünleri piyasasında şimdiye kadar 80’den fazla ülkede 14 binden fazla DC hızlı şarj ünitesi sattığı bilgisi de paylaşıldı.