AB, ülkelerin emisyon taahhütlerini almak için ‘azami baskı uygulayacak’

Avrupa Birliği, büyük ekonomilerden sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ilişkin taahhütlerini en geç Haziran ayına kadar alabilmek için ‘azami baskıyı’ uygulamayı planlıyor.

10 Şubat 2015

EurActiv Türkiye

Birleşmiş Milletler, Kasım ayı sonunda başlayacak ve iklime ilişkin yeni bir küresel anlaşmaya varmanın hedeflendiği konferansın hazırlıklarına şimdiden başladı.

Konferansa Fransa’nın ev sahipliği yapacak olması, konferansın başarılı geçmesi için AB’nin de çabalarını artırmasına yol açıyor.

Pazar günü Cenevre’de başlayan görüşmelerden çıkacak taslak müzakere metni Mayıs ayında ülkelere dağıtılacak ve Avrupalı ülkeler bu sayede nihai anlaşma öncesinde hazırlıklarını yapabilecek.

Reuters’ın ulaştığı bir AB belgesinde, ‘Yılın ilk yarısındaki öncelik,  büyük ekonomilerin amaçlanan ulusal katkılarını (INDC) 2015’in ilk çeyreğinde, ya da en geç Haziran ayına kadar belirlemesi için azami baskıyı uygulamak olmalıdır’ deniliyor.

Belgede aynı zamanda AB’nin, ‘içeride ve dışarıda, ulusal parlamentolar, yerel otoriteler, sivil toplum, özel sektör ve gazetecileri de hedeflemesi ve sürece dahil etmesi gerektiği’ belirtiliyor.

AB belgesinde aynı zamanda ABD’nin Al Gore ve Leonardo DiCaprio’yu kullanması gibi, Avrupa’da iklim elçisi olabilecek ünlüler belirlemesi tavsiye ediliyor.

AB daha önce, emisyonları 2030 yılında 1990 seviyelerine göre yüzde 40 oranında düşürme konusunda anlaşmaya varmıştı.
MeasureMeasure