AB ülkeleri tek tip şarj aleti müzakerelerine başlayacak

Parlamento yasa önerisinde mutabakat sağladı

4 Mayıs 2022

Avrupa Parlamentosu’nda “Radyo Ekipmanları Yönergesi” değişikliği hakkında Genel Kurul görüşmesi önerisi kabul edildi.

Bu gelişme sonrasında Parlamento ile birlik üyesi ülkeler yönerge değişikliği hakkında müzakerelere başlayabilecekler.

Parlamentoda geçen hafta mutabakat sağlanan öneri birlik üyesi ülkelerde satılacak tüm akıllı telefonlar, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler ve video oyun konsolları gibi kişisel dijital cihazlar için USB Type-C türü tek tip şarj cihazı ve tek tip hızlı şarj sistemleri kullanılmasını içeriyor. Boyutları dolayısı ile USB Type-C kullanılamayacak elektronik saat, sağlık ve spor ekipmanlarına ise istisna uygulanacak.

Öneri aynı zamanda bu tür cihazlar ile birlikte şarj aletleri verilmesinin sona erdirilerek, şarj aletlerinin ayrı şekilde satılmasını da içeriyor.

Bu değişiklikler ile birlik ülkelerinde kullanılamayan şarj aletlerinden kaynaklı yıllık 13 bin ton elektronik atığın, tüketiciler tarafından yapılan yıllık 250 milyon Avro düzeyinde harcamanın ve yılda 500 milyon adet düzeyinde gerçekleşen aşırı şarj aleti tüketiminin azaltılması hedefleniyor.

Değişiklik önerisi kabul edildiği takdirde elektronik cihazı üreticilerine 24 aylık geçiş süreci hakkı tanınacak.

Bu değişiklik aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun AB pazarında özellikle sürdürülebilir elektronik ürünlere yönelik kapsamlı eylem planının parçasını oluşturuyor.

 


[1] 2021/0291(COD) | Radio equipment: harmonisation of the laws of the Member States relating to the making available on the market