AB pil üretimi için milyarca avroluk destek hazırlığında

Gelecek elektrikli ve pil konusundaki açığı kapatmamız gerekiyor

14 Ekim 2018

Avrupa Birliği’nin elektrikli araç pil üretimi için milyarlaca avroluk destek planladığı iddia edildi.

Financial Times gazetesinin haberine göre AB yönetimi 13 milyon kişiye iş sağlayan Avrupa otomobil endüstrisinin, pil üretiminde Asya’ya bağımlı olmasının elektrikli araçlar alanında geride kalabileceği endişesi taşıyor.

Gazeteye konuşan Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcoviç geleceğin çok net şekilde elektrikli olacağını ve pil teknolojilerindeki açığı kapatmaları gerektiğini bildiklerini kaydetti. Sefcoviç yetenek, inovasyon ve pillere yönelik araştırma alanlarına hakim olunamadığı takdirde yeni modeller ve kaliteli arabalar üretilemeyeceğini de söyledi.

Sefcoviç ayrıca Avrupa’da pil üretim sektörünün tedarik zincirinde halihazırda 160 olduğunu, dört grubun da Gigavat-saat ölçeğinde fabrika kurma niyetinde olduğu bilgisini verdi.

Bununla birlikte AB ihtiyaç duyduğu hammaddeleri elektronik eşyaların geri dönüşümü ile Fransa, Finlandiya, Portekiz, İspanya ve Çekya’daki kobalt, lityum, grafit ve nikel madenlerinden sağlamayı planlıyor.

Haberde dünyadaki mevcut veya planlanan pil üretiminde Avrupa’nın payının %4’ün de altında olduğuna dikkat çekildi.

Habere göre bu kapasitesinin halihazırda %69’luk bölümü Çin’de olmak üzere %80’i Asya ülkelerinde bulunuyor. ABD’nin payı ise %15 düzeyinde.