AB pestisit kullanımında geri adım atıyor

Von der Leyen Sürdürülebilir Kullanım Yönetmeliğinin geri çekileceğini duyurdu

7 Şubat 2024

Avrupa Komisyonu Başkan Ursula von der Leyen dün Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada, AB Yeşil Mutabakatı’nın önemli ayaklarından olan “Tarladan Çatala” politikasında geri adım attı.

Von der Leyen konuşmasında, komisyonun birlik ülkelerindeki tarım faaliyetinde pestisit kullanımını yarıya indirmeyi öneren Sürdürülebilir Kullanım Yönetmeliğinin geri çekileceğini duyurdu.

Konuşmasının devamında, yönetmelik önerisinin birliğin iklim politikaları açısından kutuplaşmanın sembolü haline geldiğine vurgu yapan ve önerinin gerek Avrupa Parlamentosu tarafından geçtiğimiz Kasım ayında reddedildiğini hatırlatıp, gerekse de Avrupa Konseyindeki görüşmelerde de ilerleme sağlanamadığını dile getiren von der Leyen bu alanda ilerleme sağlamak için daha fazla diyalog ve farklı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu doğrultuda AB’nin çevre alanındaki düzenlemelerinden memnun olmayan çiftçiler ile stratejik bir diyalog başlatılacağı bilgisini veren AB Komisyonu Başkanı Ursula von Der Leyen tarımsal gıda paydaşlarından daha fazla katkı alarak yeni bir teklif hazırlanacağını da sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu yönetmelik ile Avrupa Birliği ülkelerinin toplam sera gazı emisyonlarının %10’undan fazlasını oluşturan tarımsal üretim kaynaklı emisyonları azaltmayı hedefliyordu.

Komisyon tarafından 2022 yılı Haziran ayında önerilen düzenleme birlik ülkelerinde pestisit kullanımını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmayı, kentsel yeşil alanlar ve Natura 2000 alanlarında ise tamamen yasaklanmasını içeriyordu.

Geçtiğimiz Kasım ayında yönetmelik için yapılan oylama 299 kabul, 207 ret ve 121 çekimser oyla reddedilmişti.

Düzenlemeye özellikle Avrupa Parlamentosundaki sağ kesimler ile düzenlemenin ekonomik olarak etkilediği çiftçi birlikleri muhalefet ediyordu.

Yasanın geri çekilmesi için, geri çekme teklifinin Komisyon tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu sürecin ise 6-9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleşecek Avrupa Parlementosu seçimlerinin ardından bir sonraki Komisyon tarafından tamamlanacağı öngörülüyor.

Ursula von Der Leyen’in açıklamasının ardından açıklama yapan Belçika Başbakanı Alexander De Croo kararı memnuniyetler karşıladığını bildirdi.