AB panel ticareti soruşturmasında nihai kararını verdi

Çinli güneş paneli üreticileri aleyhine Avrupa’da başlatılan ticaret soruşturmasında nihai karar verildi

4 Aralık 2013

Avrupa Birliği, Çinli güneş paneli üreticileri aleyhine başlatılan ticaret soruşturmasında nihai kararını açıkladı.

Birlik tarafından yapılan basın açıklamasında, 2012 yılının Eylül ve Kasım aylarında başlatılan iki ayrı soruşturmanın neticesi olarak Çinli panel üreticilerine 4 Ağustos 2013’ten beri uygulanan ek gümrük vergilerinin iki yıl boyunca kalıcı hale getirildiği bildirildi. Karar 6 Aralık tarihinde birliğin resmi yayın organında yayınlanması ile yürürlüğe girecek. Bununla birlikte birlik bu süreyi normalde 5 yıl olarak uyguluyordu.

Soruşturmalar EU ProSun adıyla örgütlenen bazı Avrupalı güneş paneli üreticilerinin Çinli rakiplerinin ülke yönetimlerinden aldıkları destekler sayesinde, uluslararası ticaret kurallarına aykırı şekilde ürünlerini maliyetlerinin altına sattıkları suçlaması ile başlatılmıştı.

Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu Başkanı Karel De Gucht tarafından yürütülen görüşmeler sonucunda 27 Temmuz’da açıklanan anlaşmada Çinli firmaların Avrupa’da satacakları ürünlerin fiyatları için alt sınır olarak 56 avro-sent, toplam güç olarak ise yıllık 7 GW’lık üst sınır getirilmişti.

Birliğin kararı aralarında Yingli, Suntech, Trina Solar gibi Avrupa güneş paneli pazarında toplamda yüzde 60’lık pazar payına sahip olan 90’ın üzerinde üreticiyi kapsıyor.

Karar sonucunda soruşturmada işbirliği yapan firmalara yüzde 27.3 ila yüzde 64.9 olarak değişen oranlarda ek gümrük vergileri uygulanacak. İşbirliği yapmayan firmalarda ise bu oran yüzde 53.4 olacak.

Soruşturma 2011 yılında Çinli firmaların Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdikleri 21 milyar avroluk güneş paneli ticaretini kapsıyordu.