AB mevcut binalar için “Yenileme Dalgası” başlatacak

Enerji verimliliği ve çatı üstü güneş yatırımları ile pandemi sonrası ekonomik büyümeye katkı sağlamak hedefleniyor

13 Mayıs 2020

AB Enerji Komiseri Kadri Simson Avrupa Birliği’ndeki binaların enerji verimliliği değerlerinin ve çatı üstü güneş enerjisi yatırımlarının artırılmasını amaçlayan “Yenileme Dalgası” programının başlatılacağını duyurdu.

Simson geçtiğimiz hafta enerji sektörünün Avrupa Yeşil Mutabakatı ile İklim Kanunu’ndaki rolünün tartışıldığı toplantıda yaptığı konuşmada [1] KOVID-19 krizinin Avrupa’nın sağlığını, refahını ve ekonomisini tehdit ettiğini, aynı zamanda petrol fiyatlarının ilk defa negatif değerlere indiğinin altını çizerken, gelecek birkaç ay içinde bu krizlere karşı verilecek tepkilerin gelecek yılları hatta on yılları etkileyeceğini söyledi.

Bu kriz durumunda hem gereklilikler hem de fırsatlar gördüğünü kaydeden Kadri Simson, gerekliliğinin Avrupa vatandaşları için güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomi sağlama, fırsatın ise AB’nin 2050’de iklim nötralitesi hedefine hızla ilerleme olduğunu söylerken AB’nin büyüme stratejisi ve ilerlemesini belirlemede AB’nin rehberinin yeşil gündem olması gerektiğini ifade etti.

Simson bunun için de Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji ve Sektör Entegrasyonu olarak üç programla ilerlemeyi hedeflediğini, Eylül ayında ise “Yenileme Dalgası” adı ile bir program başlatılacağını duyurdu.

Kadri Simson konuşmasında program ile Avrupa’daki binaların daha sağlıklı hale getirilmesi ile enerji verimliliği değerlerinin yükseltilmesinin ve Avrupalıların enerji tüketim maliyetlerinin düşürülmesinin amaçlandığını kaydetti.

Bununla birlikte Simson “geleceğin şarj istasyonları” olarak nitelediği binalarda çatı üstü güneş enerjisi yatırımlarını artıracak adımların da programının hedefleri arasında olacağı bilgisini verdi.

Çatı üstü güneş enerjisi yatırımlarında ilk olarak krizden en çok etkilenen hastaneler ve okullar ile birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerin binalarına odaklanılacak.

 


[1] Speech by Commissioner Simson at the Energy Solutions high-level debate “The role of industry in the implementation of the European Green Deal and the Climate Law”