AB ile Irak Arasında “Stratejik Enerji İşbirliği” Mutabakatı

Irak’ın enerji politikasının belirlenmesine yönelik mutabakatın ayaklarından biri de yenilenebilir enerji

23 Ocak 2010

Avrupa Birliği ile Irak hükümeti arasında enerji alanında stratejik işbirliği yapılmasına yönelik bir antlaşma mutabakatı imzalandı. Metnin üç ana ayağından birini yenilenebilir enerji alanında işbirliğini içeriyor.

İmzalanan “Stratejik Enerji İşbirliği” mutabakat metni Irak’ı Avrupa’nın güney enerji koridoruna doğalgaz sağlamak ile yükümlü kılıyor. Kanıtlanmış petrol rezervlerinde dünyanın üçüncü büyük kaynaklarına sahip olan Irak bu antlaşma ile Ortadoğu, Akdeniz ve Avrupa arasında enerji köprüsü olduğu yorumları yapılmakta.

Avrupa Birliği Enerji Komiseri Andris Piebalgs ile Irak Petrol Bakanı Hüseyin El-Şahristani arasında imzalanan mutabakatın ardından konu hakkında açıklamada bulunan Piebalgas Irak’ın Avrupa Birliği’nin enerji arz güvenliğini sağlamsı açısından hayati öneme sahip bir bağlantı olduğunu söyledi. Piebalgas ayrıca önemli bir petrol ve doğalgaz ihracatçısı ülke olan Irak’ın Avrupa’nın güney koridoru için de anahtar bir doğalgaz sağlayıcısı olabileceğini, Avrupa Birliği’nin de Irak’a elektrik altyapısını yenilemesi ve engin yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmeye başlaması için yardım edebileceğini ifade etti.

İşbirliği Avrupa Birliği ile Irak yönetimi arasında ana olarak şu başlıklar altında olacak;

Irak’ta yenilenebilir enerji geliştirilmesi için ayrıntılı plan hazırlanması,

Irak için kapsamlı ve bütünleşik bir enerji politikası hazırlanması,

Irak ile Avrupa Birliği arasında kurulacak doğalgaz hattı için kaynak ve arz noktalarının belirlenmesi,

Irak doğalgaz üretim programının güncelleştirilmesi,

Irak’ın enerji politikasının sürdürülebilirliğinin sağlanması

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör