AB hava kirliliğiyle mücadele önlemleri üzerinde çalışmalara geri döndü

Avrupa Komisyonu’nun tekliflerini rafa kaldırma planının Avrupa Parlamentosu üyelerince reddedilmesinin ardından AB dönem başkanı Letonya, hava kirliliğini azaltmak için yeni düzenlemeler üzerinde çalışacağını söyledi.

4 Şubat 2015

EurActiv Türkiye

Yeni dönemde idari yük oluşturmayacak ‘daha iyi düzenlemeler’ getirmek isteyen Avrupa Komisyonu, hava kirliliğini azaltmaya yönelik tekliflerini rafa kaldırmayı planlıyordu.

Ancak Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerden yükselen tepkiler üzerine konu tekrar gündeme alındı.

Letonya Çevre Bakan Yardımcısı Alda Ozola, ‘Komisyon’un NEC (Ulusal Emisyon Tavanı) direktifini masada tutmaya karar vermesinden memnuniyet duyuyoruz’ dedi.

Ozola, parlamento ve üye ülkeler arasında konuya ilişkin görüşmelerin zaman alabileceğini, ancak AB dönem başkanı olarak bu görüşmeleri mümkün olduğunca ilerletmek istediklerini söyledi.

Komisyon’un çevre biriminde direktör Marianne Wenning, AB’yi Dünya Sağlık Örgütü’nün 2030 hedeflerine yaklaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Pek çok üye ülke, AB’nin hava kalitesi kurallarını ihlal ediyor ve bazı sektörler de rekabette yaşadıkları zorluklar sebebiyle AB düzenlemelerinin, Avrupa’daki faaliyetlerini başka bölgelere kaydırmalarına yol açabileceğini söylüyor.

Ancak düzenlemenin destekçileri, sağlık harcamalarında ve iş gücü kaybında yaşanacak düşüşün, hava kirliliğini azaltmanın maliyetlerini telafi edeceğini savunuyor.