AB enerji krizi önlemlerinde mutabakat sağlayamadı

AB enerji bakanları gaz fiyatlarına sınır konusunda fikir birliğine varamadı

12 Eylül 2022

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin enerji bakanları, birliğin yaşanan enerji krizine karşı atacağı adımları müzakere etmek üzere 9 Eylül 2022 günü düzenlenen olağanüstü konsey toplantısında bir araya geldi.[1]

Toplantı sonrası Çekya Sanayi Bakanı Jozef Sikela ile Avrupa Komisyonu Enerji Komiseri Kadri Simson tarafından yapılan açıklamalar ise atılacak adımlar konusunda birlik içinde fikir birliği oluşmadığını gösterdi.

Jozef Sikela açıklamasında görüşmelerin zorlayacı olduğunu kaydederken, genel hatları ile mutabıık kalınan dört olası önlemi sıraladı.

Sikela bu önlemleri düşük maliyetli üretim yapan enerji şirketlerinin gelirlerine üst sınır uygulanması, birlik çapında elektrik tüketimini düşürecek ortak adımlar atılması, fosil yakıt şirketlerine dayanışma vergisi uygulanması ve zorda olan enerji şirketlerine geçici likidite desteği sağlanması olarak sıraladı.

Bununla birlikte Çek Bakan açıklamasında birlik ülkelerinin ithal ettiği tüm gaza üst sınır getirilebileceğini söylerken, Jozef Sikela’dan sonra sözü alan Avrupa Komisyonu Enerji Komiseri Kadri Simson sınırın yalnızca Rusya’dan yapılan ithalat için getirilebileceğini kaydetti.

Simson konuşmasında henüz hiçbir konuda karar verilmediğinin altını çizerken, tüm doğal gaz fiyatlarına getirilecek bir sınırlamanın zaten oldukça rekabetçi bir pazar olan LNG alanında AB’nin deniz aşırı ithalatı için rekabetçiliğine zarar vereceğini söyledi.

Çek Bakan Jozef Sikela açıklamasında alınacak önlemler konusunda taslak bir metnin önümüzdeki günlerde ortaya çıkabileceğini, muhtemelen ay sonundan önce enerji bakanlarını bir araya getirecek yeni bir toplantının daha planlanacağını ve Eylül ayı sonuna kadar somut bir çerçevenin ortaya çıkacağını ifade etti.

 


[1] Extraordinary TTE (Energy) Council Meeting of 9 September 2022 Presidency Summary