AB Enerji Altyapısına 903 Milyon Avro Yatıracak

Yenilenebilir enerjilerin yaygınlaşması kıtanın enerji altyapısının güncelleştirilmesini gerekli kılıyor

9 Mart 2010

Avrupa Birliği Komisyonu’nun kıtanın ekonomik gelişimine katkı yapabilme ve enerji güvenliğini güçlendirme gerekçeleri ile toplam 3.98 milyar avroluk enerji yatırımı paketi hazırladığı belirtildi. İlgili pakette üye ülkelerin enerji altyapılarını güçlendirmek ve sınırlar arası enerji iletimini daha etkin hale getirmek amacı ile enerji altyapısına 903 milyon avroluk yatırım da bulunuyor.

Toplam 9 ayrı projenin fon sağladığı paket ile İspanya-Fransa, İspanya-Portekiz, Finlandiya-Estonya ve Malta-İtalya’nın arasındaki enerji ağları güçlendirilirken aynı zamanda Baltık Denizi, İtalya ve İrlanda’nın da enerji ağları genişletilecek.

Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar bu altyapı yatırımlarının kıtanın nükleer ve fosil yakıt ağırlıklı olan enerji üretimi yapısında yenilenebilir enerji üretiminin gittikçe ağırlık ve önem kazanmasından dolayı zorunlu olduğunu belirtiyorlar.

Özellikle deniz üstü rüzgar tarlalarının gittikçe genişlemesi ve bu alanda bir çok projenin gerçekleştirilme aşamasında olması bu yatırımların yapılmasını zorunlu kılıyor. İspanya’nın yenilenebilir enerji üretiminde gerçekleştirdiği önemli ilerlemeler sonucunda ülkenin enerji ihracatçısı konumuna gelmesi de ülkenin altyapı yatırımlarını çekmesinde etkili oldu.