AB Emisyon Ticaret Sistemi emisyonları geriledi

2021 yılı emisyonlarına dair ön veriler yayınlandı

5 Nisan 2023

Avrupa Komisyonu Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi (EU ETS) kapsamındaki 2021 yılı emisyonlarına dair ön verileri yayınladı.[1]

Veriler üzerinde çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan hesaplamlara göre birliğin karbon piyasası kapsamındaki 2021 yılı emisyonları bir önceki yıla göre %1,2 ila %1,6 oranında geriledi.

S&P Global Commodity Insights tarafından yapılan hesaplamaya göre sistem kapsamındaki emisyonlar 2020 yılındaki 1,336 milyon ton karbondioksit eşdeğeri (CO2e) seviyeden, 2021 yılında 1,322 milyon ton seviyesine geriledi.

Refinitiv ve ICIS analizlerine göre ise gerçekleşen emisyon rakamı 1,316 ila 1,320 milyon ton CO2e seviyesine geriledi.

Analistlere göre gerileme Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası ortaya çıkan enerji krizi dolayısı ile kömürden elektrik üretiminin arttığı bir dönemde gerçekleşirken, gerilemede yüksek doğal gaz fiyatları nedeni ile sanayide doğal gaz kullanımının düşmesi etkili oldu.

Dünyanın ilk karbon piyasası olan Avrupa Emisyon Ticaret Sistemi birlik ülkelerinin toplam emisyonlarının %45’ini temsil ediyor ve sistem içinde birlik ülkelerindeki fabrikalar, elektrik üretim santralleri ile havacılık kuruluşları yer alıyor.

 


[1] EU Emissions Trading System (EU ETS) – Union Registry