AB Çinli üreticiler aleyhine yeni bir soruşturma başlattı

Avrupa Komisyonu Çinli üreticilerin mevcut yasakları aşıp aşmadığını denetleyecek

11 Haziran 2015

Avrupa Komisyonu Çinli güneş elektriği ekipmanları üreticileri aleyhine yeni bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Komisyon’un resmi gazetesinde 29 Mayıs 2015 günü yayınlanan açıklamada soruşturmanın Çinli üreticilerin ürünlerini mevcut engellemeleri ihlal ederek üçüncü ülkeler üzerinden Avrupa pazarına sundukları iddiası üzerine başlatıldığı bildirildi.

9 ay sürecek soruşturma süresince Malezya ve Tayvan’dan Avrupa’ya ihraç edilen ürünler incelenerek gerçekten bu ülkelerde mi üretildikleri yoksa yüksek oranda veya tamamen Çin’de üretildikten sonra bu ülkelerde birleştirilerek mi sevk edildikleri araştırılacak.

Soruşturma Alman güneş paneli üreticisi SolarWorld’un öncülük ettiği Avrupalı üretici birliği EU ProSun’un şikayeti üzerine başlatıldı.

EU ProSun’un iddiasına göre Çinli şirketler, kendileri aleyhine getirilen anti-damping vergilerini ve ilgili anlaşmaların hükümlerini aşmak için ürünlerini üçüncü ülkeler üzerinden Avrupa pazarına ulaştırıyor. Bu durum ise sektördeki rekabete zarar verirken aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinin 500 milyon avroluk vergi kaybına uğramasına yol açıyor.

Avrupa Komisyonu tarafından 2013 yılında yine EU ProSun şikayeti ile başlatılan ilk soruşturma sonucunda birçok Çinli firmaya geriye dönük olarak anti-damping vergileri uygulanmasına karar vermişti. Ayrıca aynı yıl Çin ve AB arasında imzalanan anlaşma ile de Çinli üreticilerinin Avrupa pazarına sunabilecekleri ürün miktarına kısıtlama getirilmiş ve watt başına 56 avro-sentlik minimum fiyat uygulaması getirilmişti.

Komisyon’un kararının gerekçesini Çinli üreticilerin ülkelerinden sağladıkları teşvikler sayesinde ürünlerini uluslararası ticaret kurallarını ihlal ederek Avrupa pazarında maliyetlerinin altı dahil olmak üzere çok düşük fiyatlar ile sattıkları tespiti olmuştu.

* Bu haber ilk olarak Güneş Elektriği tarafından yayınlanmıştır.