AB bazı sektörlere karbon ticaretinde imtiyazlar getiriyor

Avrupa Komisyonu, Emisyon Ticaret Sistemi sebebiyle elektrik tüketim maliyeti artan 14 sektöre özel bir devlet yardımı öngörüyor.

16 Mayıs 2012

EurActiv Türkiye

Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia, Cuma günü yaptığı açıklamada ‘Son kararımızı gelecek iki hafta içinde alacağız. Yeni sistemle artan elektrik maliyetlerinin telafi edileceği sektörlerle ilgili kararımızı sonuçlandırmamız gerekiyor.’ dedi.

Bir ön listede, bu sektörlerin alüminyum üretimi, kimyasal ve gübresel maden çıkarımı, inorganik kimyasal üretimi, kurşun, çinko ve kalay üretimi, dericilik, demir çelik sanayii, kağıt, gübre üretimi, bakır, organik bazlı kimyasallar, pamuk dokuması, sentetik elyaf, demir madenciliği ve plastik olduğu yer alıyor.

Liste son dakikaya kadar değişiklik gösterebilir. Komisyon aynı zamanda devlet desteği almaya uygun sektörler listesini sürekli olarak takip edeceğini açıklamadı.

Brüksel’in kararı, AB kanunlarıyla bir çelişki göstermiyor. ETS yönetmeliğinde ülkelere, enerji maliyetlerindeki artışı telafi etmek için bazı sektörlere destekte bulunma hakkı tanınıyor.

Devlet desteğinin hangi kanallarla sağlanacağı, Komisyon’un yayımlayacağı yönergelerle belirlenecek. Plan, 2013 yılının Ocak ayından itibaren yürürlüğegirebilecek.

Destek, belirlenen maliyetlerin 2013-2015 arasında yüzde 85’ini, 2016-2018 arasında yüzde 80’ini, 2019 ve 2020’de ise yüzde 75’ini geçemeyecek.

Devlet desteği, mevcut düzenlemede 2020’ye kadar geçerliliği bulunan ETS ile birlikte sona erecek.