AB 444 milyon avroluk enerji altyapı projesine onay verdi

Projeler arasında Almanya’da dev iletim hattı ile İrlanda’ya inovatif enerji depolama tesisi de var

17 Şubat 2017

Avrupa Birliği ülkelerinin Avrupa Komisyonu tarafından önerilen 18 enerji altyapı projesine onay verdiği bildirildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik, doğalgaz ve akıllı şebeke alanlarında gerçekleştirilecek yatırımların toplam büyüklüğü 444 milyon avro olacak.

Yatırım bütçesi ise Avrupa Bağlantı Fonu ( Connecting Europe Facility – CEF) adlı destek programı ile karşılanacak.

Elektrik sektörüne yönelik 7 projenin toplam maliyeti 176 milyon avro, doğalgaz sektörüne yönelik 10 projenin maliyeti 228 milyon avro olacak.

Bir akıllı şebeke yatırımı için ise 40 milyon avroluk yatırım gerçekleştirilecek.

Almanya rüzgar enerjisi sektörüne destek

SuedLink adlı proje ile Almanya’nın rüzgar enerjisi üretiminde en yüksek potansiyeline sahip kuzey kıyıları ile elektrik tüketiminin en yoğun olduğu güney bölgesi arasında yeni bir elektrik iletim hattı kurulacak.

700 kilometrelik yüksek voltajlı hat yatırımı için Avrupa Birliği’nin sağladığı katkı 40,25 milyon avro olacak.

Proje ile Almanya elektrik üretiminde rüzgar enerjisinin payının artırılması hedefleniyor.

Enerji depolama projesine 90 milyon avro

Avrupa Komisyonu en yüksek desteklerden birini ise Kuzey İrlanda’da gerçekleştirilecek bir enerji depolama yatırımı için sağlayacak.

Ülkedeki Larne şehrinde gerçekleştirilecek proje ile yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin talepten fazla olduğu dönemlerde bu fazla enerji kullanılarak yer altındaki tuz tabakası içindeki mağaralara sıkıştırılmış hava depolanması, talebin yüksek üretimin ise düşük olduğu dönemlerde depolanan bu havayı elektrik üretim amacı ile tekrar serbest bırakmaya dayalı bir sistem kurulması hedefleniyor.

AB Komisyonu aynı zamanda Slovenya ve Hırvatistan’da gerçekleştirilecek bir akıllı şebeke yatırımı için 40 milyon avroluk da destek sağlayacak.
5,35 milyar avro tahsis edilmiş durumda.

Avrupa Komisyonu Avrupa Bağlantı Fonu ile AB ülkelerinde 2014-2020 arası dönemde gerçekleştirilecek enerji altyapı projelerine 5,35 milyar dolarlık kaynak tahsis etmişti.
Komisyon 2014 yılında 34 proje için 647 milyon avro, 2015’te 35 proje için 366 milyon avro ve 2016 yılında 27 proje için 707 milyon avroluk kaynak sağlamıştı.