AB, 2030 iklim ve enerji hedeflerinde birbirine girdi

Avrupa Komisyonu, bu ay 2030 için iklim ve enerji hedeflerine ilişkin teklifini açıklamaya hazırlanıyor. Ancak konu üzerinde Komisyon içinde, Avrupa Birliği kurumları arasında ve üye ülkeler arasında derin fikir ayrılıkları yaşanmaya devam ediyor.

16 Ocak 2014

EurActiv Türkiye

Avrupa Birliği, iklim değişikliğine karşı verilen küresel mücadelenin liderliğini üstlenmek istiyordu. Ancak ekonomik kriz, iş dünyası ve bazı üye ülkeleri, rekabet gücü ve maliyet gibi sebeplerle kararlı adım atmaktan alıkoydu.

AB’nin 2020 için emisyonları azaltma, enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerji kullanımını artırma hedeflerinin yerine geçecek yeni politikası yasalaşana kadar AB içindeki tartışmanın iki yıl kadar sürmesi bekleniyor.

Ancak tartışmaya açılacak olan politika, Kyoto Protokolü’nün yerine geçecek yeni anlaşma için önümüzdeki yıl Birleşmiş Milletler’de gerçekleşecek görüşmeler öncesinde önemli bir mesaj olacak.

Reuters’a konuşan AB kaynakları, 2030 için emisyon azaltımında yüzde 35-40 arası, yenilenebilir enerji için de yüzde 24-27 arası bir hedefin tartışılmakta olduğunu söyledi.

Kaynaklardan biri, ‘Komisyon üyelerinin kahvaltısından sonuç çıkmadı. Mücadele, yüzde 40’ı almak için olacak’ dedi.

Şu anda geçerli olan 2020 hedefleri, karbon azaltımı ve yeşil enerji için yüzde 20 düzeyinde. Ancak çevreciler, 2030 için tartışılan düzeylerin yeni bir şey getirmediğini savunuyor.

AB verilerine göre yenilenebilir enerjinin payı şu anda yüzde 14.4 iken emisyonları 1990 seviyesine göre yüzde 20 oranında azaltılma hedefi halihazırda yakalanmış durumda.

Komisyon içinde yaşanan fikir ayrılıkları, 28 AB üye ülke arasındaki derin fikir ayrılıklarını da ortaya koyuyor.

İngiltere gibi bazı ülkeler yalnızca emisyon azaltımı için bir hedef konmasını isterken E.ON gibi bazı şirketler de buna destek veriyor.

Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesi Almanya ise nükleer enerji üretiminden çıkışına yardımcı olmak için yenilenebilir enerji hedefi de konmasını istiyor. Danimarka, 2020 hedeflerinde olduğu gibi enerji tasarrufu için üçüncü bir hedef daha talep ediyor.

Avrupa Parlamentosu’nun bir komitesi, 2030 için üç yeni hedef belirlenmesine destek verdi. Ancak kararın bağlayıcılığı bulunmuyor.

Üçlü hedef fikrine karşı çıkanlar, 2012’de yalıtım gibi önlemlerle enerji tasarrufunu zorunlu kılmaya ilişkin yasa üzerinde geçen çetin tartışmaların ardından yeni bir enerji verimliliği hedefi üzerinde anlaşmak için çok erken olduğunu söylüyor. Aynı zamanda yenilenebilir enerji hedefi belirlemenin, tüketiciler için enerji fiyatlarını yükselten sübvansiyonlara yol açtığı eleştirileri de dile getiriliyor.