738 Milyar Doların Cazibesi

Çin hükümetinin 2020 yılına kadar temiz enerjiler için yapacağı 738 milyar dolarlık yatırım bir çok yabancı şirketi yatırım için ülkeye çekiyor

29 Kasım 2010

Hızla büyüyen ekonomisi, yüksek nüfusu, hızlı büyüme ve sanayileşme oranları fosil yakıt bağımlılığı ile birleşince Çin’i bir numaralı çevre düşmanı yaparken ülkenin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarındaki çabaları ise ülkeyi temiz enerjilerin liderliğine taşımakta.

Özelikle rüzgar enerjisinde hırslı bir büyüme ivmesi yakalamış olan ve 2009 yılında dünyadaki yeni türbin kurulumlarının üçte birinin kendi topraklarında gerçekleştiği Çin’in 2010 yılında kurulu güçte liderliği ABD’nin elinden almasına kesin gözü ile bakılıyor.

Aynı zamanda temiz enerjilerin her alanında gelişerek bu alanda aynı sanayi devi olma hedefi taşıyan Çin’in resmi rakamlara göre yenilenebilir enerji sektörünün gelişmesi için 2020 yılına kadar sektöre 5 milyon yuan (738 milyar ABD doları) harcama yapması bekleniyor. Çin’in yenilenebilir enerji alanında koyduğu hedeflere şimdiye kadar zamanından önce ulaşması ve planlarını revize etme alışkanlığı bu rakamın daha da yükselebileceği beklentilerini de beraberinde getiriyor.

Hızla büyüyen bu genç ama hırslı pazarda pay sahibi olmak isteyen yabancı şirketler ve hükümetler Çin ile bu alanda işbirliği yapmak için adeta yarışıyorlar. Hemen her ay ülkede yeni bir yabancı yatırımcının önemli bir yatırım haberi gelmekte.

Bu haberlerin en dikkat çekici olanı yıl başında Amerikan General Electric şirketinden gelmişti. GE’den yapılan açıklamada şirketin Çinli Harbin Enerji Ekipmanları ile ülkede faaliyet göstermek için ortaklık kurduğu bilgisi verilmişti.

GE Power & Water’ın yenilenebilir enerji bölümü başkan yardımcısı Vic Abate konu ile ilgili açıklamasında Çin pazarında faaliyet gösterebilmek için mutlaka yerel olmak gerektiğini belirttikten sonra Harbin firması ile yaptıkları ortaklığın kendilerini bu ülkede öncü pozisyona taşıyacağını söylemişti.

Dünyanın en byüük türbin tedarikçilerinden İspanyol Gamesa’nın  ise rüzgar türbini üretimi konusunda yakın zamanda Çinli Guangdong Nükleer Enerji ve Longyuan Enerji şirketi ile işbirliği yaptığı açıklanmıştı.

Bununla birlikte Çin hükümeti özellikle ABD tarafından ülkedeki yenilenebilir enerji yatırımları için yapılan ihalelerde yerli firmalara ayrıcalık tanıdığı yönünde suçlamalar ile karşı karşıya kalıyor. ABD hükümeti bu suçlamalar nedeni ile Eylül ayında açtığı bir soruşturmada Çin’i uluslararası ticaret kurallarını ihlal etmek ile suçlamıştı.