60 Ülkedeki Evin Suyu Konya’dan Gelen Kollektörle Isınıyor

Konya’da faaliyet gösteren Solimpeks firmasının 60 ülkeye güneş enerjisi sistemleri ihraç ettiği bildiriliyor

13 Ocak 2010

Konya’da güneş enerjisi sistemleri sektöründe faaliyet gösteren Solimpeks, ürettiği termal kolektörleri, küresel krize rağmen İngiltere, ABD, Almanya ve İspanya başta olmak üzere dünyanın 60 ülkesine ihraç ediyor.

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Solimpeks Enerji A.Ş Genel Müdürü Halil İbrahim Dağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneş enerjisi ile sıcak su üretmeye yarayan termal kolektör ve güneşten elektrik ve sıcak su elde eden güneş enerjisi sistemleri üzerine faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Sektörde yaklaşık 30 yıllık tecrübe ve bilgi birikimini günümüz teknolojisiyle birleştirerek dünya standartlarında bir üretim yaptıklarını ifade eden Dağ, ürünlerinin bugün dünyanın birçok ülkesinde konutlarda, otellerde veya sanayi işletmelerinde sıcak su temini için kullanıldığını bildirdi. Dağ, ürünlerinin yaklaşık yüzde 90’ını yurt dışına gönderdiklerini, sektörde dünyanın önde gelen şirketleri arasına girmeyi başardıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: ”Bugün Almanya, İspanya, ABD, İngiltere, Hollanda, başta olmak üzere dünyanın 60 ülkesine, Konya’da ürettiğimiz ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alan üzerinde kurulu fabrikamızda 75 çalışanıyla yılda farklı büyüklük ve çeşitte yaklaşık 60 bin adet kolektör üretiyoruz. Almanya ve İspanya gibi pek çok Avrupa ülkesinden özel olarak sipariş edilen ürünlerimiz, Avustralya ve ABD’de en verimli ikinci kolektör seçildi. 2008 yılında yaklaşık 12 milyon avroluk ihracat gerçekleştirdik. 2010 yılı için hedefimiz ihracatımızı 14 milyon avroya çıkarabilmek.”

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki farklı kurumlar tarafından aldıkları 16 kalite sertifikalarının bulunduğunu anlatan Dağ, çoğunlukla çatılara kurularak güneşten sıcak su elde edilmesini sağlayan ürünlerini her yıl daha da geliştirmeye özen gösterdiklerini anlattı.

Bu çerçevede yaklaşık 2 yıl süren Ar-Ge çalışması sonrasında güneşten, sıcak suyun yanı sıra elektrik de elde edilebilen bir sistem geliştirdiklerini dile getiren Dağ, ”Geçen yıl patentini aldığımız ürünün ilk uygulamasını da Almanya ve İngiltere’de hayata geçirdik. Bu sistemde güneş ışınları, elektrik enerjisine dönüştürülürken, hücre denilen bölümlerdeki fazla ısı, su aracılığıyla soğutularak enerji verimi yüzde 40 artırılıyor. Yani güneş sayesinde kolektörler aracılığıyla hem sıcak su elde ediliyor hem de büyük bir evin elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek düzeyde elektrik üretiliyor” diye konuştu. (AA)