50 kW değişikliği komisyonda kabul edildi

Elektrik satışında vergi muafiyet sınırı 50 kW’a çıkacak

20 Ekim 2022

Konutlara yönelik güneş enerjisi yatırımlarında gelir vergisi muafiyetinin kapsamını genişleten yasa değişikliği teklifini de içeren torba kanun teklifi 17 Ekim 2022 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Düzenleme sayesinde 50 kW’a kadar olan konut tipi güneş enerjisi kurulumları ile üretilen tüketim fazlası elektriğin satışından elde edilen gelir vergiden muaf olacak. Bu muafiyetten halihazırda 25 kW’a kadar olan kurulumlar yararlanabiliyor.

Sitelerdeki kurulumlar faydalanacak

Teklifin görüşmeleri sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Dairesi Başkanı Mustafa Çalışkan komisyon üyelerine teklifin gerekçesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Mustafa Çalışkan konuşmasında kentsel dönüşüm dolayısı ile sitelerin yaygınlaştığına ve sitelerin ortak kullanım alanları, asansöre, hidrofor ve çevre aydınlatması gibi nedenlerle yüksek elektrik tüketimi bulunduğuna dikkat çekerken, bu tüketimi asgari olarak 50 kW’lık bir sistemin ancak karşılayabileceğini ifade etti.

50 kW’lık bir sistemin yaklaşık olarak 50 bin ABD Doları maliyeti ile kurulabileceği bilgisini de paylaşan Mustafa Çalışkan, bu büyüklükteki bir tesisin yıllık 60-65 bin kilovat-saat (kWh) elektrik üreterek, bir sitenin ihtiyaç duyabileceği 60 bin kilovat-saatlik üretimi gerçekleştirebileceğini de kaydetti.

Mustafa Çalışkan bu kurulumların üretim fazlasının satışında kısıtlama bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Teklif üzerinde yapılan görüşmelerde söz alan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay da “home office” olarak kullanılan konutların da bu muafiyetten yararlanacağını gelir vergisi açısından istisna kapsamında olacağını ifade etti.

 


[1] TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Tutanakları – 13 Ekim 2022 Perşembe