4 milyon kişi iklim için yürüdü

Üçüncü Küresel İklim Grevi Şimdiye kadar iklim değişikliği alanındaki en yüksek katılımlı eylem oldu

22 Eylül 2019

Genç iklim aktivistlerinin öncülüğü ile 20 Eylül 2019 günü düzenlenen üçüncü Küresel İklim Grevi, şimdiye kadar iklim değişikliği alanında gerçekleşen en geniş katılımlı eylem olma ünvanı kazandı.

150’den fazla ülkede gerçekleştirilen yürüyüşlere 4 milyon düzeyinde kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

En fazla katılım 300 bin kişi ile gelecek hafta başlayacak İklim Zirvesi‘ne ev sahipliği yapacak olan New York’ta gerçekleşti.

Berlin’de 270 bin, Londra’da 100 bin, Avustralya’nın Melbourne kentinde 100 bin, Sydney kentinde 90 bin, Brüksel’de 15 bin, Paris’te 10 bin, San Fransisco’da 8 bin, Hong Kong’ta 100 civarında kişi yürüyüşlere katıldı.

İstanbul’daki yürüyüşe 4 bin kişi katılırken, Ankara 100 civarındaki katılım ile dünya başkentleri arasında en sonlarda yer aldı.

Türkiye’deki etkinliklerin iletişiminin yürütüldüğü Sıfır Gelecek kampanyasının internet sitesindeki bilgilere göre Cuma günü Türkiye’nin birçok şehrinde gerçekleştirilen açık hava etkinlikleri, paneller ve atölye çalışmalarına 10 binin üstünde, okullarda düzenlenen etkinliklere ise 40 binin üstünde öğrenci katıldı.

İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg’in 2018 yılı Ağustos ayında İsveç parlamentosu önünde başlattığı kişisel eylem başka ülkelerden genç iklim aktivistlerin de katılımı ile “Fridays for Future / Gelecek için Cumalar” hareketine dönüşmüştü.

Hareket kapsamında ilki 15 Mart 2019, ikincisi ise 24 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen Küresel İklim Grevi etkinliklerine katılım iki milyon düzeyinde gerçekleşmişti.