2’inci Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası 11-12 Eylül’de düzenlenecek

Etkinlikte birçok elektrikli araç tanıtılacak

9 Eylül 2021

Electric Hybrid Cars Dergisi ile Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) organizasyonu ile düzenlenecek 2’inci Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası 11-12 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul, Tuzla’da bulunan AutoDrom pist alanında gerçekleştirilecek.

Sharz.net’in ana sponsorluğunda, Garanti BBVA, Gersan, Honda, MG, Tragger, Toyota, Lexus ve EniSolar’ın destekleriyle gerçekleşecek etkinliğin katılımcıları elektrikli araçları deneyimlerken sektör profesyonellerinden elektrikli araçlar, otonom sürüş, hibrit motorlar, şarj istasyonları, batarya teknolojileri gibi birçok farklı konu hakkında bilgi alma imkanına sahip olacaklar.

Etkinlikte BMW, DS, Honda, Hyundai, Jaguar, Jeep, Lexus, MG, Mercedes-Benz, Porsche, Renault, Seres, Suzuki, Tesla, Toyota ve XEV gibi pek çok markaya ait elektrikli ve hibrit araç modeli yer alacak. Ayrıca Türkiye elektrikli araç pazarına henüz sunulmamış olan MG’nin yeni modeli EHS PHEV ile Hyundai’nin Kona Electric ve Opel’in Mokka-e modelleri ilk kez etkinlik kapsamında sergilenecek.

Sektörün önde gelen şarj istasyonu operatörlerinden Sharz.net ve Gersan kuracakları 2’si hızlı 8 şarj istasyonuyla etkinliğe aynı zamanda enerji destekçisi olarak da katkı sunacak.

Katılımcılar Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası kapsamında üniversitelerin ve girişimcilerin sergileyecekleri yerli projeleri inceleme ile drone yarışları, otonom araç parkuru ve solar destekli şarj üniteleri gibi birçok farklı etkinliğe katılım imkanı da bulabilecekler.

Tüm aktivitelerin halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinlik için etkinlik alanında veya elektriklisurushaftasi.com web sitesi üzerinden kayıt yaptırılabilecek.

Amaç elektrikli araçlara olan farkındalığı artırmak

TEHAD’ın konu ile ilgili açıklamasında etkinlik ile ilgili bilgi veren TEHAD Yönetim Kurulu Başkanı Berkan Bayram şunları kaydetti;

“9 Eylül her sene dünyada elektrikli araçlar günü olarak kutlanıyor. Bizler de 9 Eylül’ün devamına denk gelen hafta sonunu Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası ilan ettik. Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz etkinlikte, ‘Duymak yetmez, denemek gerek’ sloganıyla elektrikli araçları merak eden ancak deneyimleme şansı bulamayan kişilere gerçek bir deneyim imkânı sunuyoruz. Elektrikli araçları merak eden insanlar dilerlerse aileleriyle veya arkadaşlarıyla buraya gelerek ücretsiz olarak son teknoloji araçları test edebilecek ve kafalarındaki soru işaretlerini giderebilecekler. Yüksek bir katılım bekliyoruz. Dünyaca ünlü otomotiv markaları, şarj istasyonları ve diğer kuruluşların etkinliğimize olan desteği de çevreci araçların geleceği açısından oldukça umut veriyor. Bu yıl özellikle üç markanın çevreci araçları ilk kez etkinliğimiz kapsamında görücüye çıkıyor. Biz de hem elektrikli ve hibrit araçların farkındalığını artırmaya katkıda bulunacağımız hem de 3 yeni modeli etkinliğimiz kapsamında ilk kez halkımızla buluşturacağımız için çok mutluyuz.”

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için; elektriklisurushaftasi.com