”286 HES devreye alındı, 179 adedi inşa halinde”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu HES yatırımları hakkında bilgi verdi.

14 Ekim 2013

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Bingöl Milletvekili ve BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in Türkiye’de yapımı devam eden ve işletmeye alınan hidroelektrik santral yatırımları ile ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı.

Bakan Eroğlu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

HES projelerinde, suyun ve tabii hayatın korunması ile suyun yöredeki insan, bitki ve hayvanların ihtiyaçlarında kullanılması önceliklidir. Ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilmesi için gerekli olan; tarım alanları için sulama suyu, tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından artakalan su ile enerji üretilmesi hedeflenmektedir.

Şirketler ile imzalanan Su Kullanım Hakkı ve İşletme Anlaşmalarında (SKHA) su havzasının çevrenin, yöre insanının ve ihtiyaçlarının korunması esasına dayalı olup aksi davranışın yaptırımları anlaşmada belirtilmiştir. Tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından artakalan su ile enerji üretilmekte ve bu husus firmalar ile imzalanan su kullanım hakkı anlaşmaları ile teminat altına alınmaktadır.

2012-2013 yılları arasında 286 adet HES işletmeye alınmış, 179 adet HES’in ise inşaat çalışmaları devam etmektedir. Projeler DSİ yatırım programlarında yer almadığından kamuya herhangi bir maliyeti olmayacaktır. Bu projeler için özel sektör tarafından harcanan para 12 milyar USD mertebesindedir.