26 şirket SKA Hedefi Hızlandırma Programı’na katılacak

Programa Türkiye’den ilk katılımlar bu yıl olacak

25 Ekim 2022

UN Global Compact tarafından iki yıldan bu yana yürütülmekte olan SKA Hedefi Hızlandırma Programı’na bu yıl Türkiye’den de katılımların olacağı bildirildi.

UN Global Compact Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) şirketlerin iş süreçlerine entegrasyonunu hızlandırma amacı ile yürütülen programa bu yıl dünyadan 600’den fazla firma katılacak iken Türkiye’den de 26 şirket dahil olacak.

Açıklamaya göre programın 2022-2023 dönemine Türkiye’den katılan firmalar şunlar olacak; Agritrade Tarım Ürünleri, Ak Enerji, AKİŞ Gayrimenkul, Aksigorta, Allianz Türkiye, Alpplas, Anadolu Isuzu, Anako Yumurta, Ata Dizayn, BANTBORU, Ekpen Tekstil, Elif Plastik, Enerjisa Enerji Üretim, Kazan Soda, Kontrolmatik, Nurol İnşaat, Orhan Holding, Pharmactive, Solmaz Gümrük, TAV Havalimanları, Temsa, Wiser Globe, Yavuzçehre Tekstil, Yeşim Tekstil, Yeşilova Holding ve Yoglass.

800’den fazla şirket yol haritasını belirledi

Şirketlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu, iddialı ve gerçekçi hedefler belirlemeleri ve bu hedefleri iş ve performans yönetim süreçlerine dahil etmeleri amaçlanan ve üç modülden oluşan programın içerikleri UN Global Compact, Accenture ve SAP Global iş birliğinde hazırlanıyor.

Program boyunca katılımcılar şirket vizyonlarını SKA’larla uyumlu hale getiriyor, belirledikleri öncelikli alana yönelik hedeflerini ve yol haritalarını hazırlayarak bu hedefleri uygulama için temel performans göstergeleri ve teknolojileri tanımlıyor.

Katılımcılar ayrıca çevrim içi eğitimler, uzmanlarla soru-cevap oturumları, bölgesel ve küresel etkinliklerde bilgi birikimlerini artırma, kendi kurumlarının sürdürülebilirlik alanındaki etki analizini yapma ve diğer şirketlerle karşılaştırabiliyor, program sonunda ise şirketlerine özel geliştirdikleri stratejiyi üst yönetimlerine sunuyorlar.

İki yıldan beri süren programa şimdiye kadar 80’den fazla ülkeden 1.000’i aşkın şirket katılmış durumda.

Bu şirketlerin %84’ü temsil eden katılımcılar tarafından hazırlanan sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik yol haritaları da şirket üst yönetimlerine sunulmuş durumda.

Bununla birlikte bu şirketlerin %75’inde de halihazırda sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik özel bir grup kurulmuş durumda.