“250 bin noktada elektrikli araç şarj noktası hedefleniyor”

Enerji ve Çevre Bakanları ile EPDK Başkanı yol haritası belirlenmesi için bir araya geldi

4 Ağustos 2020

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez‘in ev sahipliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımıyla Türkiye genelindeki elektrikli araç şarj istasyonları kurulmasına yönelik yol haritası belirlenmesi için bir toplantı gerçekleştirdiği bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre[1] toplantı ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Bakanlığın Türkiye’de 2022’de banttan inecek seri üretim ilk yerli elektrikli otomobilin şarj altyapısının kurulmasına yönelik çalışmalara başladığı bildirildi.

Açıklamaya göre toplantıda şarj istasyonlarının kurulumunda teknik ve idari hususların yanı sıra, şarj yönetimi ve donanım standartlarının oluşturulması, gerekli mevzuat düzenlemeleri, fiyatlandırma, yavaş ve hızlı şarj gereksinimleri, ulusal projeksiyon ve uluslararası gelişmelerin ele alındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklamadaki değerlendirmesinde şunu kaydetti;

“2030 yılına geldiğimizde 1 ila 2,5 milyon elektrikli aracın yollarda olacağını öngörüyoruz. Bu araçlar için her 10 araca 1 şarj noktası olacak şekilde şarj noktası planlaması yapıyoruz. Böylece yaklaşık 250 bin adet kamuya açık şarj noktası oluşturacağız.”

 


[1] Yerli elektrikli otomobilin şarj altyapısı için çalışmalar başladı