”2023’e kadar yenilenebilir enerjinin payı yüzde 30’a çıkacak’’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpinar COP 19’da açıklamada bulundu

10 Aralık 2013

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 11-22 Kasım 2013 tarihleri arasında Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 19. Taraflar Konferansı hakkında bir açıklama yayınladı.

Bakanlığın internet sitesinde yapılan açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpinar’ın konferansta bir konuşma yaptığı bildirildi.

Açıklamada konferansta alınan kararların Türkiye lehine olduğu ifade edilirken, kararlar doğrultusunda Türkiye’nin durumuna ilişkin müzakerelere de devam edildiği bildirildi. Bakanlığın açıklamasında bu çerçevede yapılan toplantılar neticesinde, 2020 yılına kadar Türkiye’ye azaltım, uyum, kapasite geliştirme ve teknoloji transferi ile finans kaynaklarına erişim için destek sağlanması çalışmalarına 2014 yılında devam edilmesine karar verildiği ifade edildi.

Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar burada yaptığı konuşmada şu şekilde konuştu;

“Türkiye hızla kalkınan bir ülkedir ve sürdürülebilir kalkınmaya uygun olarak iklim değişikliği için elinden gelenin en iyisini yapmaktadır. Yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyoruz ve 2023 yılına kadar yenilenebilir enerjinin payını % 30’a çıkaracağız. Ormanlarımızın toplam alanını da 2023 yılına kadar % 30’a yükseltmeyi hedefliyoruz”