‘’2019 güneşin değerinin bilindiği bir yıl olsun’’

‘’GES yatırımlarında yerlilik %75’e çıktı, tek istediğimiz yeni kapasite’’

1 Ocak 2019

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ve Smart Energy Başkanı Halil Demirdağ Türkiye güneş enerjisi sektörünün mevcut durumu ve 2019 yılı beklentileri ile ilgili bir yazılı açıklama yayınladı.

Halil Demirdağ açıklamasında 2014’te yalnızca 40 MW olan Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücünün 207’de 3 bin MW’ı, 2018’in Kasım ayında da 5 bin MW’ı aştığını hatırlatırken, güneş enerjisi yatırımlarındaki yerlilik oranlarının da hızla yükselmekte olduğuna dikkat çekti.

Halil Demirdağ şunları kaydetti;

‘’Şu anda panel bazında yüzde 50’den, GES bazında ise yüzde 75’den fazla yerlilik oranına ulaştık. Kısa sürede bu seviyeye ulaşmak çok önemli bir başarı, ancak biz bu oranları hala yeterli görmüyoruz. Bu oranları ne kadar büyütebilirsek o kadar milli ve yerli oluruz.

GES’lerdeki yerlilik oranını artırmak için panelin hücresini yapmak kaldı. Şu anda panel yerli, trafo yerli, kesici yerli, çelik yapılar yerli, kablo yerli. Devletimiz sektöre güvence verirse sektör hücreyi de yerlileştirecektir.

Yatırımların sürmesi ve ülkemize daha fazla GES kurulabilmesi için yeni kapasiteler yaratılarak üretici desteklenmeli. Bu sayede, sektör olarak önümüz açılabilir ve 2019 yılı ve sonrasında da güneş enerjisi sektöründe kaliteli işler yapmaya devam edebiliriz. 2019 yılında alım teşviği (FİTs) değil, sadece ve sadece yeni kapasite istiyoruz. Sektörümüzde, çatı yatırımlarının artması, yeni kapasitelerin artması, YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) projelerinin devam etmesi beklentisi var. İstiyoruz ki, 2019 yılında daha çok ev, daha çok fabrika kendi elektriğini üretsin, hatta üretmekle kalmayıp komşularına satabilsin, 2019 güneşin değerinin bilindiği bir yıl olsun.”

Enerjide dengelerin değiştiğine de dikkat çeken Halil Demirdağ sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“2018 yılı gösterdi ki, güneş dünyanın en ucuz enerji kaynağı. Güneş enerjisi sektöründe verimlilik oranları hızla artmış durumda. Bu sektöre yatırım yapmak eskisine nazaran çok daha uygun maliyetlerle mümkün. Türkiye, yenilenebilir enerjiyi kalkınmasının lokomotifi olarak kullanan gelişmiş ülkelerin izinden gitmeli ve doğal kaynaklar konusundaki şansını kullanarak enerjisini yerin üstünde aramalı. Çünkü güneş enerjisi sayesinde enerji bağımsızlığımızı kazanabilir, cari açığımızı kapatabilir ve yeni istihdam alanları yaratabiliriz.”