2015’in dünya saatine 4 gün kaldı

WWF tarafından düzenlenen etkinlik bu yıl 28 Mart tarihinde gerçekleşecek

24 Mart 2015

Çevre konusunda dünyanın en geniş katılımlı hareketi olan Dünya Saati etkinliğinin bu yıl 28 Mart’ta gerçekleştirileceği açıklandı.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından 2007 yılından beri, iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek amacı ile düzenlenen etkinlik her yıl mart ayının son cumartesi günü yerel saat ile 20:30’da gerçekleştiriliyor.

Bireysel ve kurumsal olarak destek olunabilen etkinlikte, bireysel katılımcıların evlerindeki ışıkları, kurumsal katılımcıların ve anıtsal yapıların ise dekoratif aydınlatmalarını bir saatliğine kapatmaları isteniyor.

Geçen yıl 162 ülkedeki 7.000 şehirde gerçekleştirilen kampanyaya Türkiye’den katılımda yoğun olmuştu.

Türkiye’den 400’den fazla kurum birçok belediye ve valilik ile birlikte Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya Müzesi, Süleymaniye Cami, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin de bulunduğu 17 anıtsal yapı da 29 Mart 2014 günü ışıklarını bir saat boyunca kapatarak kampanyaya destek vermişti.

WWF-Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamada ise etkinliğe katılmayı planlayan bireylerin ve kurumların dunyasaati.org adresi üzerinden kayıt yaptırabilecekleri bildirildi.

WWF-Türkiye açıklamasında ayrıca tüm katılımcılara ışıklarını kapatma nedenlerini “İklim değişikliği ile mücadele etmek için geçerli nedenlerim var” sloganı ve #DünyaSaati etiketiyle birlikte sosyal medyada paylaşma çağrısı yapıldı.