”2010’da 2.000 MW RES Mümkün”

EHAE tarafından düzenlenen seminerde 2010 sonunda rüzgarda 2.000 MW’a ulaşmanın mümkün olduğu iddia edildi.

6 Ocak 2009

Elektrik İşleri Etüt Dairesi konferans salonunda yapılan seminerde, Elektrik İşleri Etüt Dairesi (EİE) ve Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu (EPDK) yetkilileri, sektör temsilcilerinin ”5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun’da Yapılan Değişiklikler” hakkındaki sorularına yanıt verdi.

Değişiklikler kapsamında RES başvuruları ilişkin usul ve esasları değerlendiren EPDK Enerji Uzmanı Yücel Yaman, lisans başvurularındaki son durum hakkında bilgi verdi. Yaman, üst kurulun yol haritasının ülke kaynaklarının değerlendirilmesi, elektriğin çevre ile uyumlu üretiminin sağlanması, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir piyasanın oluşturulması olduğunun altını çizdi.

Yaman, EPDK tarafından verilen lisansların yatırıma dönüşmesi ile 2010 yılı sonuna kadar, Türkiye’nin RES kurulu gücünün yüzde 1000’ler mertebesinde artarak 2.000 megavata ulaşması kuvvetle muhtemel olduğunu ifade etti.

Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı Süleyman Boşca ise Elektrik Piyasası Lisans, Elektrik Piyasası Şebeke, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği hakkında katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi. (A.A.)