2009’da Yenilenebilir Enerjiye 145 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı

Küresel finans krizine rağmen yenilenebilir enerji yatırımları çekmeye devam ediyor

10 Şubat 2010

Bloomberg New Energy Finance adlı New York merkezli araştırma kuruluşunun tespitlerine göre 2009 yılında tüm dünyada yenilenebilir enerji’ye 145 milyar dolar tutarında yatırım yapıldı. Aynı rakam 2008 yılında tarihi zirve yaparak 155 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Fakat kuruluşa göre yüzde 6.5 olarak gerçekleşen bu düşüş son altmış yılın en büyük ekonomik durgunluğunun yaşandığı bir dönemde gerçekleşmiş olması nedeni ile sektör için olumsuz bir haber anlamına gelmiyor.

Yapılan yatırımlar bölgesel olarak incelendiğinde Asya bölgesi ilk defa yeni yatırımlarda Amerika kıtasını geride bırakarak 37.3 milyar dolar tutarında yatırım gerçekleştirdi, Amerika kıtasında ise bu rakam 32 milyar dolarda kaldı. Bir önceki yıla göre yeni yapılan yatırımlarda Amerika kıtası %25 düşüş kaydederken Asya bölgesinde bu oran özellikle Çin’in rüzgar enerjisinde hızlı ilerleyişi sayesinde yüzde 25 oranında arttı. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da ise yeni yatırım oranı 2008’e göre yüzde 14 azaldı. Kuruluşun tespitlerine göre 2009 yılında ticari bankalar yenilenebilir enerji alanına kullandırdıkları kredileri düşürürken özellikle Avrupa Yatırım Bankası gibi kamu bankalarının desteği ile büyük çaplı yatırımlar gerçekleşme şansı buldu. Risk sermayesi şirketlerinin ise bu alana yapılan yatırımlardaki 2008’de yüzde 44 olan payı tarihi düşüş ile %6.6 olarak gerçekleştiği açıklamada yer buldu. Kuruluşun çalışmasını incelemek için lütfen buraya tıklayınız.