“20 yılda hidrojen de yeşil olmalı noktasına geldik”

Kojentürk Başkanı Yavuz Aydın rüzgâr ve güneş enerjisindeki gelişimin hidrojenin öne çıkmasını sağladığına dikkat çekti

12 Nisan 2023

Bu yıl 27’inci kez düzenlenecek ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı kapsamında 6 Nisan 2023 günü İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye Kojenarasyon Derneği (Kojentürk) ve Sektörel Fuarcılık iş birliği ile TG EXPO Fuarcılık tarafından organize edilecek etkinliğin toplantısında ICCI İcra Kurulu Başkanı ve Kojentürk Başkanı Yavuz Aydın, Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erinç Kısa ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkan Danışmanı ve İTÜ Uçak ve Uzay Fakültesi Ögretim Görevlisi Prof. Dr. İskender Gökalp ve TG EXPO Fuarcılık Genel Müdürü Cem Şenel birer konuşma yaptılar.

Kojentürk Başkanı Yavuz Aydın toplantıda yaptığı konuşmada enerji dönüşümünün kazandığı hıza dikkat çekerken, bundan 20-30 sene öncesinde rüzgâr ve güneşten elektrik üretiminde günümüzde ulaşılan oranların öngörülmediğinin altını çizerken, gelinen noktada ise artan üretimin enerji taşıma ve depolama amaçlı olarak hidrojen kullanımının değerlendirmesini sağladığını, hatta üretilecek hidrojenin de yeşil olmalı noktasına gelindiğine dikkat çekti.

Küresel enerji dönüşüm dalgasının Türkiye’yi de etkilediğine de vurgu yapan Aydın, bu dönüşümün son dönemlerde Türkiye’nin cari açığındaki en önemli kalem olan enerji faturasını düşürmeye yönelik politikalarda pek çok revizyonun yapılmasına yol açtığının altını çizerken, son bir yıl içinde Ulusal Enerji Strateji Raporu, Yenilenebilir Enerji Görünümü, Hidrojen Yol Haritası gibi önemli çalışmaların yapıldığını, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nın da güncellendiğini hatırlattı.

Yavuz Aydın bu dönüşümün aynı zamanda enerji depolama ve hibrit santraller, yeşil hidrojen üretimi, elektrikli araçlar gibi pek çok alandaki politikalar ve altyapılara yönelik ciddi düzenlemeler ve yatırımları beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.

Dünyanın tamamını etkileyen bu küresel enerji dönüşümü çerçevesinde 27’inci ICCI Fuar ve Konferansında da kamu, sivil toplum kuruluşları ve enerji sektörünün katılımı ile dört ayrı salonda paralel olarak gerçekleştirilecek oturumlarda Türkiye’nin enerji yol haritası, elektrik üretiminde akıllı denge portföy oluşturulması, verimlilik arttırıcı çözümler ve Türk sanayiinde verimli büyüme gibi birçok konunun tartışılacağını söyledi.

TG EXPO Genel Müdürü Cem Şenel de toplantıdaki konuşmasında şunları kaydetti;

Son 15 yılda özelleştirme ihaleleri dahil 95 milyar dolaryatırım yapılarak büyüme sürecinin ilk etabını büyük oranda tamamlayan enerji piyasamız, artık gelişme ve olgunlaşma sürecine girdi. Büyüme sürecinin ilk etabını tamamlayan Türkiye enerji piyasası, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin en büyük onuncu enerji piyasası konumuna geldi. Büyüklük bakımından elektrik piyasası dördüncü, doğal gaz piyasası da üçüncü sıraya yükseldi. Elektrik piyasası, her yıl yaklaşık 25 milyar dolar cirosu ile GSMH’ya 36 milyar dolar civarında katkı sağlayarak, Türkiye’nin en büyük değer zincirlerinden birini oluşturdu.Bu büyüme ve gelişme sürecinin son 25 yılına sağladığımız katkıyı, gelecekte de sürdürmek üzere fuarın hem yerli hem de yabancı katılımcıların odağında olduğu sürdürülebilirlik için çok etkin çalışmalar hayata geçiriyoruz. Global ölçekteki yüksek tecrübemizin katkıları ve dünya enerji piyasasındaki trendlere ilişkin birikimimizin verdiği güçle, piyasadaki tüm unsurları bir araya getiren fuarımız ve entelektüel içeriğe odaklı konferansımız için bu yıl Uluslararası ilginin yüksek olması da bizleri mutlu ediyor. Geçtiğimiz yıl ‘enerji piyasasındaki değişim ve dönüşüm’ teması ile düzenlenen ve 45 ülkeden 15 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan ICCI, bu yıl ‘İklim Değişikliğine Duyarlı Sürdürülebilir, Verimli Enerji Dönüşümü’ temasıyla, 100’ün üzerinde katılımcı, 50’nin üzerinde ülkeden 20 bin ziyaretçi hedefi, 50 oturum, 200’ün üzerinde konuşmacı ile Türkiye’nin, enerji verimliliğinin merkez noktası olmaya devam edecek.