2. Enerji Depolama Sistemleri Zirvesi 22 Mayıs’ta düzenleniyor

Zirve Enerji Depolama Sistemleri Derneği ile Enerjide Dijitalleşme Derneği işbirliği ile düzenlenecek

17 Mayıs 2024

2. Enerji Depolama Sistemleri Zirvesi 22 Mayıs 2024 Çarşamba günü Ankara JW Marriott Otel’de düzenlenecek.

Enerji Depolama Sistemleri Derneği (EDSİS) ve Enerjide Dijitalleşme Derneği (EDİDER) tarafından düzenlenecek ve kamu ile özel sektörden üst düzey paydaşların katılımı ile gerçekleşecek etkinlik Türkiye’nin enerji depolama ve yenilenebilir enerji piyasası ile ekosistemini bir araya getirmek hedefleniyor.

EDSİS ve EDİDER tarafından yapılan ortak açıklamaya göre Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltma ve karbon emisyonlarını düşürme sürecinde kritik bir role sahip olan yenilenebilir enerji ve elektrik depolama sistemleri, zirvenin ana gündemini oluşturaracak ve depolamalı Rüzgar Enerjisi ve Güneş Enerjisi Sistemleri (RES ve GES) projelerinin mevcut durumu ve geleceği kapsamlı bir şekilde ele alınacak.

Zirvenin konuşmacıları enerji piyasalarındaki dönüşümün Türkiye ve küresel enerji piyasalarına etkilerini incelemenin yanı sıra, depolamalı RES ve GES projelerinde güncel gelişmeleri, izin süreçlerindeki zorluklar ve çözüm önerilerini, gelir modellerini, depolama teknolojilerini, optimizasyonu, şebeke entegrasyonunu ve gelecekteki trendleri detaylı bir şekilde değerlendirecek.

Zirvedeki “Depolamalı RES ve GES Projelerinde Güncel Gelişmeler Işığında Son Durum” başlıklı ve moderatörlüğünü EDSİS Başkan Yardımcısı Dr. Alper Terciyanlı’nın yapacağı oturumda, TÜREB Başkanı İbrahim Erden, ETD Başkan Yardımcısı Murat Kirazlı, Solar3GW Başkanı Yusuf Bahadır Turhan konuşmacı olarak yer alacak.

“Depolamalı Yenilenebilir Enerji Projelerinde İzin Süreçleri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı ve moderatörlüğünü TÜREB Başkan Yardımcısı Ebru Arıcı’nın yapacağı oturumda da, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü Yenilenebilir Kaynak Alanları Dairesi Başkanı Dr. Dilan Kavruk, ÇŞİD Bakanlığı ÇED ve Stratejik Çevresel Değerlendirme Dairesi Başkanı Muhammed Tarık Durmuş, Alfa Solar CEO’su Hüseyin Karabaş, AKSA Yenilenebilir Genel Müdür Yardımcısı Erinç Kısa, Entek Depolamalı Projeler Müdürü Birand Baloğlu konuşmacı olarak yer alacak.

“Depolama Teknolojilerinin Şebeke Entegrasyonu ve İşletme Optimizasyonu” başlıklı ve moderatörlüğünü EDSİS Başkanı Prof. Dr. Kâmil Çağatay Bayındır’ın yapacağı oturumda, TEİAŞ Yük Tevzi Daire Başkanı Sıttık Ünal, Huawei UK PV & BESS Servis ve Çözüm Direktörü Ussama Rai, EPRA Enerji CEO’su Osman Bülent Tör, Partner EGS İş Geliştirme Direktörü Alper Çetin konuşmacı olarak yer alacak.

“Enerji Depolama Sistemleri İçin Gelir Modelleri ve Piyasa Entegrasyonu” başlıklı ve moderatörlüğünü EDİDER Başkanı Elif Düşmez Tek’in yapacağı oturumda, TEİAŞ Planlama ve Yatırım Yönetimi Daire Başkanı Serhat Metin, Türkiye Kalkınma Yatırım Bankası Sektörel Araştırmalar Daire Başkanı Erdem Sezer,GAMA Enerji CEO’su Tamer Çalışır, inavitas CEO’su Erman Terciyanlı, Insos CEO’su Alper Sezen konuşmacı olarak yer alacak.