1,5 milyar dolarlık yatırım izin bekliyor

TÜREB Başkanı Ataseven kapasite artış taleplerinin kabul edilmesinin sektöre ivme kazandıracağını söyledi

30 Temmuz 2018

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün mevcut durumuna yönelik değerlendirmede bulundu.

Ataseven TÜREB tarafından hazırlanan 2018’nin ilk yarıyılına ait istatistik çalışması kapsamında yaptığı değerlendirmede Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün son yıllarda dünyadaki siyasi ve ekonomiksel dalgalanmalara rağmen yoluna devam ettiğini söyledi.

TÜREB Başkanı yatırımların artması için girişimcilere yönelik sürdürülebilir, net, şeffaf ve uygulanabilirliği yüksek çözümlerin sunulması gerektiğine vurgularken, finansal istikrara olan inancın güçlendirilmesi yönünde adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Açıklamasında süresi 2020 yılında dolan YEKDEM mekanizmasına dikkat çeken Mustafa Serdar Ataseven 2020 yılı sonrasındaki belirsizliğin ortadan kaldırılmasıyla hem santrallerde hem de rüzgar sanayisinde hızla bir canlanma olacağına inandıklarını, sanayicilerin ve yabancı yatırımcıların bu süreci yakından takip ettiklerini kaydetti.

Mustafa Serdar Ataseven sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Gerçek anlamda atılımlar planlıyorsak, sektörün desteklenmesine yönelik hızlı kararların alınması gerekiyor. Güçlü ekonomik büyüme için rüzgar sayısız fırsatlar yaratıyor. Bunları değerlendirmeliyiz. Her zaman dile getirdiğimiz önceliklerimiz arasında yer alan, kapasite artış taleplerinin karşılanması sektöre ivme kazandıracaktır. Bu taleplerin önü açılırsa sektör süratle bu yatırımları hayata geçirebilir. Çünkü bu projeler inşaat izin süreçlerini tamamlamış, yollarını inşa etmiş, enerji nakil hatlarını bağlatmış, kamulaştırmasını bitirmiş projelerdir. Yatırım tutarı 1,5 milyar dolar olan, bin MW’ın üzerindeki bu yatırımların önü açılırsa, rüzgar sektöründeki ilerleyişimiz hızlanır. İlk etapta bu konuları değerlendirmeye almak 2023 yılı hedeflerimize daha etkin bir şekilde ilerleyebilmemizin önünü açacaktır.”