15 ayda liderlikten iflasa

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden Suntech’in üretim birimi iflas düzenleme hükümleri altında

27 Mart 2013

Dünyanın en büyük güneş enerjisi şirketlerinden Suntech şirketinin Çin’deki üretim birimi Wuxi Suntech banka borçlarını ödeyemediği için ülkesinde iflas düzenlemesi uygulaması altına girdi.

Şirketin 8 Çin bankasına olan 15 Mart  2013 vadeli 541 milyon dolarlık borcu ödeyememesi ardından bu bankalar Çinli makamlara başvurmuş ve Wuxi Suntech’in ödeme aczi içerisinde olduğunu gerekçe göstererek bu borçların yeniden düzenlemesini talep etmişlerdi. Talebin ardından Çinli makamlar şirketi iflas düzenlemesi hükümleri altına soktu.

Şirket yetkilileri tarafından verilen bilgilere göre Wuxi Suntech’in Şubat ayı sonu itibari ile kredi borçları 7.1 milyar yüen (1.14 milyar ABD doları)  iken şirketin toplam finansal yükümlülükleri ise 2.3 milyar ABD doları düzeyinde.

2001 yılında Çin’in Wuxi şehrinde Shi Zhengrong tarafından kurulan şirket, 2005 yılında pazarlama faaliyetlerini ABD, New York merkezli olarak kurulan Suntech Power aracılığı ile yapmaya başlamıştı. Sattığı ürünleri yüzde 95 oranında Wuxi Suntech’den karşılayan şirket 2011 yılında yüzde 7.8’lik pazar payı ile küresel güneş paneli sektöründe lider konumuna gelmişti. Wuxi Suntech’in üretim kapasitesi ise geçen yıl 2.4 GW seviyesine yükselmişti.

Çeşitli analistler ve şirket yetkililerin yaptığı açıklamalara göre Suntech’i 15 ayda sektör liderliğinden iflasa götüren süreçte, ana olarak küresel aşırı kapasite ve fiyatlardaki acımasız rekabet etkili olurken, şirketin yaptığı yüksek fiyattan uzun vadeli polisilikon tedarik anlaşmaları, ABD’de Çin malı güneş panellerine getirilen ek gümrük vergileri ve şirketin ince film alanındaki başarısız girişimleri diğer etkenler oldu.

Suntech’in önemli rakiplerinden Canadian Solar’ın Yönetim Kurulu Başkanı Qu Xiaohua ise yaptığı açıklamada şirketi saygın bir rakip olarak nitelerken, şirketin ürünlerinin kalite ve performans açısından dünyadaki en üst seviyede olduğunu ifade etti. Qu’ya göre şirket tarafından alınan bir dizi yanlış karar şirketin iflasına neden olurken bu durumun güneş enerjisi sektörü için ise kötü bir işaret olduğunu kaydetti.

Bununla birlikte Çin medyasına şirketin kurucusu ve Ağustos ayına kadar şirketin eski üst yöneticisi olan Shi Zhengrong’ın ülke dışına çıkmasının yasaklandığı haberi yansırken, Shi’nin çift vatandaşlığı bulunan Avustralya’nın Dışişleri Bakanlığı ise bu haberleri yalanladı.