11 Kasım ”Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edildi

Ağaçlandırma seferberliği ile ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayınlandı

9 Kasım 2019

11 Kasım 2019 günü gerçekleştirilmesi planlanan ağaç dikme seferberliği ile ilgili bir Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayınlandı.

Resmi Gazete’nin 7 Kasım 2019 tarihli sayısında yayınlanan 2019/24 sayılı Genelge ile 11 Kasım 2019 günü saat 11:11’de Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilmesi planlanan etkinliğe tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken tüm destek, yardım ve kolaylığın sağlanması istendi

Bununla birlikte Genelge ile her yıl 11 Kasım gününün ”Milli Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanmasının uygun görüldüğü de yer aldı.

gelecegenefes.com sitesi üzerinden başlatılan seferberlik kapsamında 11.047.430 adet fidan dikimi hedefleniyordu.

9 Kasım 2019 tarihi ile bu hedef 13,5 milyona yakın sahiplenilen fidan ile aşılmış durumda.

GENELGE 2019/24

Ülkemiz 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu zenginlik içerisinde ormanlar tür ve kompozisyon alarak önemli bir yer tutmaktadır. Sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde; havanın, suyun, toprağın ve bunların oluşturduğu güzelliklerimizin korunması gün geçtikçe önemi artan bir konu olarak hep gündemimizde yer almaktadır.

Bu kapsamda ülkemizin eman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak maksadıyla; 11 Kasım 2019 günü saat 11.11’de, Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda; kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmaları kapsamında, tüm yurtta eş zamanlı olarak fidan dikme etkinliği tertiplenecektir. Söz konusu etkinliğe ilişkin hususlar Bakanlığın resmi internet adresinde yer almaktadır.

81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşmasını ve dünya rekorunu hedefleyen bu etkinliğe, 7 ’den 77’ye tüm vatandaşlarımızın gönüllü olarak her türlü desteği vereceğine inancımız tamdır.

Ayrıca ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla; Milletimizin de desteği ile, her yıl 11 Kasım gününün “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanması uygun görülmüştür.

Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliği kapsamında tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica
ederim.

6 Kasım 2019

Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI