11 AB ülkesi hava kirliliği sınırlarını aştı

Avrupa Çevre Ajansı (EEA), bu ay Paris’in üzerine çöken bulut gibi sağlığa zararlı şartların önüne geçmeye yönelik planlara rağmen 11 Avrupa Birliği ülkesinin 2012’de hava kirliliği için belirlenen tavanı aştığını söyledi.

25 Mart 2014

Malta’nın da AB’deki hava kirliliği sınırını aşan ülkeler arasına katılmasıyla birlikte 2011 yılında bu limiti aşan 10 ülkeye bir yenisi daha eklendi.

EEA müdürü Hans Bruyninckx, Batı Avrupa’da bu ay hava kirliliğinin yüksek düzeye ulaştığına dikkat çekerek ‘Hava kirliliği halen gerçek bir sorun’ dedi.

Bruyninckx, ‘Emisyonlarda daha fazla kesintiye giderek bu durumu iyileştirmeliyiz’ şeklinde konuştu.

Paris’te hava kirliliğinin tehlikeli seviyeye ulaşmasının ardından geçtiğimiz hafta araçların trafiğe çıkmasına bazı sınırlamalar getirilmiş ve toplu taşıma da ücretsiz hale getirilmişti.

EEA, AB’de sülfür dioksit, nitrojen oksit, amonyak ve metan dışı uçucu organik bileşiklerin toplam emisyonlarının ise 2011-2012’de azaldığını söyledi.

Ajans, özellikle taşıtların yol açtığı yüksek emisyon sebebiyle Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Malta, Slovenya ve İspanya’nın, nitrojen oksit limitlerini 2012’de aştığını açıkladı.

Danimarka ve Finlandiya amonyak limitlerini aşarken uçucu organik bileşiklerdeki tavanı aşan tek AB ülkesi Lüksemburg oldu. Sülfür dioksit hedeflerini ise tüm ülkeler yakaladı.

Limitlerin aşılması teoride bu ülkelere ceza kesilmesine yol açabiliyor, ancak şu ana kadar bu sebeple hiç ceza kesilmedi.