10 MW’lık çatı kurulumunda ince filmli paneller kullanıldı

Paneller Zorlu Solar tarafından tedarik edildi

11 Aralık 2017

10 MW kurulu gücü ile Türkiye’de çatı üstü güneş enerjisi alanında gerçekleştirilen en büyük projelerden birinde Zorlu Solar tarafından tedarik edilen ince filmli güneş panelleri kullanıldı.

Zorlu Solar tarafından yapılan yazılı açıklamada santralde 85 bin adet ince filmli güneş paneli kullanıldığı bildirilirken, projenin dünyada bu tür panellerin kullanıldığı en büyük projelerden biri olduğu kaydedildi.

Tosçelik ERW Boru Üretim Tesisleri çatısında inşa edilen santralin, tesisin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu karşılaması öngörülüyor.

Şirketin açıklamasında, Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit’in şu değerlendirmesi paylaşıldı.

“Güneş enerjisi sistemleri ülkemizde de gelişmeye devam ediyor. Türkiye’de güneş ışıması çok daha fazla olduğu için bu konuda dünyadaki birçok ülkeden daha avantajlıyız. Bu potansiyeli değerlendirmek için güneş enerjisine yönelik farklı çözümlerin geliştirilmesi gerekiyor. Biz Zorlu Solar olarak bu konuda önemli yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Amacımız, önümüzdeki dönemde çatılara güneş enerjisi sistemlerinin yerleştirilmesini de içeren çok güçlü bir güneş enerjisi ekosisteminin oluşturulması. Osmaniye Organize Bölgesi’nde gerçekleştirilen bu proje bize bu yolda cesaret verdi ve güç kattı. Güneş enerjisi konusunda bir farkındalık yaratacağına inandığımız bu projede en başta doğru ekipmanı tercih ettikleri için proje sahibi Tosçelik ERW Boru Üretim Tesisleri’ne ve projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Zorlu Solar geçtiğimiz yıl dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden olan ABD’li First Solar ile işbirliği anlaşması imzalamıştı.

Bu anlaşma ile Zorlu Solar First Solar’ın ince filmli güneş panellerini Türkiye dahil 26 ülkede ana distribütörü olmuştu.