10 milyon dolar yatırdı, 6 bin ton atık yağ topladı

Ezici Yağ Enerji ve Biyodizel Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ezici çalışmaları hakkında bilgi verdi

7 Mart 2012

Hürriyet

Türkiye’de 17 bin farklı noktadan 2011’de 6 bin 200 ton atık yağ topladıklarını belirten Ezici Yağ Enerji ve Biyodizel Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ezici, “Türkiye’de yılda 1.5 milyon ton bitkisel yağ tüketimi gerçekleştiriliyor. Bunun da 350 bin tonu atık yağ oluyor. Resmi rakamlara göre 12 bin ton atık yağ toplanabilir durumda. Biz bunun yarısını topluyoruz. 10 milyon dolarlık tesisimizde bu yağları arındırıp ihraç ediyoruz” dedi.

Yüzde 40’ı İstanbul’dan

Son yıllarda yaptıkları yatırımlarla daha fazla atık yağ topladıklarını vurgulayan Mustafa Ezici, şu bilgileri verdi: “2006’da biz 1650 ton, 2007’de 2 bin 650 ton, 2008’de 6 bin 300 ton yağ topladık. Bunun yüzde 40’ı İstanbul’da gerçekleşti. Şu anda Türkiye’de bir çok lisanslı toplayıcı var. Bu yağların yüzde 60’ını biz topladık. Yağ toplama işi hiç kolay değil. Öncelikle yemek şirketlerinin buna özen göstermesi gerekiyor. Şirketlerden çıkan yağları bidonlarla biz topluyoruz. Bugün Burger King, Sofra Yemek, Sardunya, Keyveni ve Divan gibi Türkiye’nin önemli restoranlarından atık yağ topluyoruz.”

Avrupa’ya ihraç ediyor
2005 yılında atık bitkisel yağlardan biyodizel üretmek için tesis kurduğunu hatırlatan Mustafa Ezici, şöyle konuştu: “Ancak beklediğimiz yağı toplayamadığımız için şu anda atık yağları ihraç ediyoruz. Avrupa’nın bir çok ülkesinde bu yağlar biyodizel için kullanılıyor. Türkiye’de de bu konuda bir çok çalışma yapılıyor. Önümüzdeki dönemde sonuçlarını alacağımızı düşünüyorum. Bu iş artık kendi başına bir sektör haline geldi ve ileri de daha yararlı olacağını düşünüyorum.” 
Avrupa’nın en çok bitkisel yağ tüketen 3’üncü ülkesi konumunda olduğumuzu söyleyen Mustafa Ezici, şöyle konuştu: “Almanya ve İtalya’dan sonra Türkiye geliyor. Almanya 80 bin ton atık yağ topluyor. Ancak buna rağmen ithalat yapıyor. Türkiye’de gerçekten çok büyük bir potansiyel var. Herkesin bilinçli olması gerekiyor. Biz bu konuda bir çok şirketle ortak işbirliği yapıyoruz.”

Denizler kirleniyor

Toplanmayan atık yağların çevreye ciddi ölçüde kirlettiğini dile getiren Ezici Yağ Enerji ve Biyodizel Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ezici, şunları söyledi: “Çevre Bakanlığı bu konuda ciddi denetimler yapıyor. Burada en önemli iş otellere ve restoranlara düşüyor. Bu konuda patronların çalışanları bilinçlendirmesi lazım. Bu yağları döktüğünüzde arıtmada maliyeti var. Arıtmaya döktüğünüzde de bakterileri bertaraf edemezsiniz, ya yakacaksınız ya da biyodizel yapacaksınız. Bunları sürekli denize verdiğinizde zaman içinde deniz kirlenecek. Akdeniz, Marmara Denizi ve Ege Denizi tehdit altında.”