10 kW altı GES kurulumları için güncelleme yapıldı

EPDK ilgili usul ve esaslarda güncelleme yaptı

4 Kasım 2021

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 10 kW ve altı çatı üstü güneş enerjisi kurulumlarına yönelik usul ve esaslar düzenlemesinde güncelleme yaptı.[1]

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan düzenleme ile 2018 yılında yayınlanan Usul ve Esaslar, 12 Mayıs 2019 tarihinde güncellenen Lisanssız Elektrik Yönetmeliği kapsamında değişiklikler yapıldı.

Güncelleme ile düzenlemenin “Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi İle Aynı Ölçüm Noktasından bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” başlığı “10 kW’a Kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisleri İçin Usul ve Esaslar” olarak değişti.

Tanımlar bölümünde yapılan düzenleme ile kW ifadesi “elektriksel güç olarak ulaşılabilecek en yüksek güç değeri” olarak belirtildi.

Bu tanım ilk düzenlemede “Mekanik, elektriksel ve/veya pik güç olarak ulaşılabilecek en yüksek güç değeri” olarak belirtiliyordu.[2]

Üretim tesislerinin işletmeye girmesi başlıklı 8’inci maddesinde yapılan güncelleme ile de “geçici” ibareleri kaldırıldı.

Bu maddede GES’lerin geçici kabul işlemlerinin bağlantı anlaşmasının imza tarihinden itibaren bir yıl içinde tamamlanması zorunluğu ve geçici kabulü tamamlanan tesis için üç gün içinde sistem kullanım anlaşması imzalanması hükümleri yer alıyordu.

 


[1] Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 28/10/2021 Tarihli ve 10518 ve 10519 Sayılı Kararları

[2] Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 28/12/2017 Tarihli ve 7590 Sayılı Kararı