1.96 Milyar Dolarlık Yenilenebilir Enerji İletim Hattı

ABD Kaliforniya eyaletinde özellikle yenilenebilir enerji için ilk enerji iletim hattı kuruluyor

12 Ocak 2010

Yenilenebilir enerjilerin geleceği açısından ABD’nin Kaliforniya eyaletinden umut verici bir gelişme haberi geldi.  Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu  – The California Public Utilities Commission (CPUC) –  tarafından yapılan açıklamada Los Angeles bölgesinin artan elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için yeni bir enerji iletim ağının kurulması için çalışmalara başlandığı açıklandı. Bu açıklamayı yenilenebilir enerjiler adına önemli kılan ise eyalette ilk defa bir enerji iletim ağının tamamen ve özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin tüketicilere iletilmesi için yapılıyor olması.

Yapılan açıklamada Southern California Edison şirketi tarafından yapılacak bu kurulumun 276,8 km (173 mil) uzunluğunda olacağı ve toplam maliyetinin ise 1.96 Milyar dolar olarak gerçekleşeceği açıklandı. “Tehachapi Yenilenebilir Enerji İletim Projesi” adı verilen ve 2014’te tamamlanması beklenen proje sayesinde Kaliforniya’nın rüzgar enerjisi üretimi bakımından oldukça verimli olan Tehachapi bölgesindeki 4.5 GW kurulu güce ulaşması düşünülen rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinde üretilen elektrik enerjisi ile Los Angeles ve San Bernardino’daki üç milyon evin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Şirket yetkilisi Les Starck yaptığı açıklamada bu çalışma ile temiz rüzgar enerjisinin ana şebekeye eklenerek hem çevrenin korunmasına hemde yabancı enerji kaynaklarına olan bağımlılığın azaltılmasına  yönelik fayda sağlanacağını  ifade etti.

Komisyon ayrıca aynı bölgede 1.8 GW’lık yeni bir rüzgar enerjisi santrali için yeni bir ihalenin yapılacağını bildirdi.

Komisyonunun bu kararı yakın zamanda Southern California Edison’ın 90 MW’lık yeni rüzgar enerjisi santralini onaylamasından ve Pacific Gas&Electric şirketine 48 MW’lık güneş enerjisi santrali kurulumu için izin vermesinin ardından geldi.