YDD eğitimlerinin altıncısı düzenleniyor

Metsims Yaşam Döngüsü Eğitimlerinin altıncısını gelecek ay düzenleyecek

24 Nisan 2012

Türkiye’de yaşam döngüsü değerlendirmesi ve ürün karbon ayak izine yönelik uygulamalı eğitimleri ilk ve tek olarak veren Metsims, bu eğitimlerinin altıncısını 28-30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenleyecek.

Metsims’den yapılan açıklamada eğitimde yaşam döngüsü düşüncesi, değerlendirmesi ve firmalar için öneminin vurgulanacağı, aynı zamanda ürün karbon ayak izi hesabı yapılmasının uygulamalı olarak öğretileceği belirtildi. Modular olarak tasarlanan eğitimin ilk günü sürdürülebilirlik ve YDD ilişkisine ayrılırken, ikinci ve üçüncü gün uygulamalı olarak SimaPro ile bir ürünün tam olarak modellemesi yapılacak.

SimaPro ürün ve hizmetlerin üretilme süreçlerinde çevresel etkilerinin hesaplanmasını sağlayan, bu alanda dünyadaki en önemli iki yazılımdan biri. Bu yazılım ile ürün karbon ayak izi, ürün çevre beyanları, ürün eko-tasarımı ve GRI raporlaması gibi çalışmalar yapılabiliyor. Bu yazılım aynı zamanda Haziran ayında LEED yeşil bina sertifikasyon sisteminin yapı ürünlerine şart koşacağı EPD (Environmental Product Declerations) Belgesinin hazırlanması için gerçekleştirilecek YDD çalışmalarında da yoğun olarak kullanılıyor.

Açıklamada farklı seviyelerdeki kullanıcıların istedikleri günlerde katılım yapabilmelerine imkan sağlanan eğitimin en önemli amacının kullanıcılara maksimum fayda sağlanması olduğu ifade edilidi.

Katılım sayısının sınırlı olduğu etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.