Mevzuattaki Gelişmeler ve 4. Bölge Teşvikleri Webinar Etkinliğimiz Gerçekleştirildi

 

Sponsor İçerik

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Green Solar Network projemiz kapsamında Mevzuattaki Gelişmeler ve 4. Bölge Teşvikleri konulu webinar etkinliğimiz toplamda 300 kişilik bir katılım ile gerçekleştirildi.

Etkinlik, GSN Yönetimi Başkanı Fatih Ünal, KAİSDER Kurucu Başkanı Göknur Atalay ve GSN Çalışma Komitesi Başkanı Hakan Erkan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Daha sonra ise GSN Çalışma Komitesi Başkanı Hakan Erkan, Mevzuattaki Gelişmeler konulu sunumuna başladı. Güneş enerji sektöründe son dönemde yaşanan mevzuat değişikliklerine değinen Erkan, yapılan iyileştirmelerin yatırımcıların güneş enerji santral kurumları için işlerini kolaylaştırdığının altını çizdi. Sunumunda Türkiye’nin güncel güneş enerji kurulu gücünden de bahseden Erkan, özellikle lisanssız GES kurulumlarının önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını vurguladı.

Hakan Beyin ardından, GSN Teknik Uzmanı Mustafa Şevki Köker, Tarım GES Uygulamaları konulu sunumunu gerçekleştirdi. Köker, Tarım GES uygulamalarının güneş enerji sektöründe yeni bir çığır açtığını belirtti. Bu sistemler sayesinde tarım alanlarında hem tarımsal faaliyetler hem de güneşten elektrik üretiminin aynı anda yapılabildiğini vurgulaya Köker, bu sistemler ile güneş enerjisinin kullanımının önündeki engellerden birinin daha ortadan kalktığını belirtti.

Webinar etkinliğimizin son oturumunda ise GSN Teknik Uzmanı Emrah Çelik, Lisanssız GES’ler için sağlanan 4. bölge teşviklerini anlattı. Açıklanan bu teşvik kapsamına ve unsurlarına değinen Çelik, bunların güneş yatırımlarını ciddi anlamda hızlandıracağını vurguladı.

Mevzuattaki Gelişmeler ve 4. Bölge Teşvikleri konulu webinar etkinliğimizin Youtube kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu proje/yayın Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.