Lufthansa’da Biyoyakıt Kullanacak

Biyoyakıt yatırımı yapan havayolu şirketleri listesine Lufthansa’da katıldı

13 Mayıs 2010

Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın 2012’den itibaren biyoyakıt ilave edilmiş yakıt karışımı kullanmaya başlayacağı açıklandı.

Şirketin CEO’su Wolfgang Mayrhuber tarafından bir basın toplantısında yapılan açıklamada Lufthansa’nın yüksek yakıt maliyetlerini aşağı çekmek amacı ile bu yönde bir çalışma başlattıklarını bildirdi.

Mayrhuber sorulara rağmen çalışmanın maliyeti hakkında bir açıklama yapmasada bu yılın sonunda bir takvim ortaya koyabileceklerini ve 2012 yılında kerosen ile birlikte uçakların yakıt depolarının dörtte bir oranında biyoyakıt ile dolu olacağını söyledi.

Mayrhuber şimdiye kadar başka havayollarının da kısmen biyoyakıt dolu olan uçaklar ile test uçuşları yapmış olmak ile beraber sorunun çok yönlü ve etkin bir lojistik yapı kurmak olduğunu dile getirdi.
KLM geçen yıl kısmen biyoyakıt ile 1.5 saatlik bir test uçuşu gerçekleştirmişti. British Airways ise Şubat ayında Amerikalı biyoyakıt üreticisi Solena ile 2014’den itibaren geçerli olacak biyoyakıt alım anlaşması imzalamıştı.