Perfect Solutions I-REC sertifikasyon süreçleri

Sponsor İçerik

I-REC Nedir?

I-REC (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası) gelişmekte olan ülkelerde üretilen yenilenebilir elektriğin niteliğine yönelik geliştirilen bir sertifika sistemidir.

Diğer bir deyişle elektrik üreticisi ile kullanıcısı arasında mobilize olan 1 MW elektriğin yenilenebilir bir enerji kaynağından geldiğini ibraz etmek için kullanılan sertifika sistemidir.

Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Üretim Tesislerinden I-REC’e 8.000 MW kurulu güçten fazla kayıt mevcuttur.

Neden I-REC?

Üretim santralleri Karbon Kredileri için proje geliştirme aşamalarında çeşitli kriterler ile karşılaşmaktadırlar. Bu kriterlere öncülük eden iki ana madde göze çarpmaktadır.

Proje geliştirme maliyetleri ve işletmeye alınma tarihleri.

I-REC kayıt süreç maliyetlerinin, karbon projelerine kayıt maliyetleri göz önüne alındığında çok daha uygun olduğu görülmektedir.

I-REC sertifikasyon sistemi genel itibariyle çevreye duyarlı tüketicilere yenilenebilir kaynağı ispat edilmiş elektrik tedariki sunabilmeyi sağlamaktadır.

Sisteme kayıt ve üretimden sertifika elde edilmesi Yenilenebilir enerji kaynaklı üretim santrallerine sertifika satışı ile ilave bir gelir sağlamaktadır.

I-REC Sistemini Kullanan Ülkeler

I-REC sertifikasyon sistemi Türkiye ile birlikte Rusya, Çin, Japonya, Meksika, Hindistan, Arjantin ve Brezilya dahil Güney Amerika ülkelerinin birçoğu, bazı Afrika ve Arap ülkelerinde olmak üzere dünya genelinde birçok ülkede kullanılmaktadır.

I-REC Sertifikası Geriye Dönük Sertifikalandırma Süreci I-REC’e kayıtlı santraller her yıl Mayıs ayı sonuna kadar bir yıl önceki üretimlerini sertifikalandırabilirler.

Örneğin; 01.01.2023 tarihinde I-REC kaydı yapmış bir üretim santrali kayıt tarihinden itibaren geriye dönük 12 ayın gerçekleşen üretimini sertifikalandırabilmektedir.

 

PERFECT SOLUTIONS

Şirketimiz, enerji piyasasında 21 yıllık deneyimi ve 28 kişilik uzman kadrosu ile toplamda 2.460 MW kurulu gücündeki yenilenebilir enerji santrallerinden oluşan bir portföyün yönetimini yapan Ankara merkezli bir Operasyon Yönetim şirketidir.

Başlıca hizmetlerimiz şu şekildedir;

 • Üretim Planlama Optimizasyon ve Operasyon Hizmeti
 • Stratejik Planlama ve Operasyon Yönetim Hizmeti
 • Tedarik Şirketlerine Ticaret ve Operasyon Yönetim
  Hizmeti
 • Dengeleme Grubu Yönetim Hizmetleri
 • Lisanslama ve Kabul Danışmanlığı
 • YEK-G ve I-REC Sertifikasyon ve Ticaret Hizmetleri
 • Karbon Sertifikasyon ve Ticaret Hizmetleri
  • Yenilenebilir Enerji Tesisleri için Karbon Hizmetleri
  • Elektrikli Araç Şarj İstasyonları İçin Karbon Sertifikasyon Hizmetleri
  • Plastik Atık Toplama, Ayrıştırma ve Geri Dönüşüm Tesisleri için Karbon Sertifikasyon Hizmetleri
 • Karbon ve Su Ayak İzi Hesaplama Hizmetleri
 • Sektörel Eğitim Hizmetleri

Türkiye’de 2022 yılında 14.796.029 yapılan sertifika ihracı ile, Dünya’da (Avrupa Birliği ve ABD hariç) yenilenebilir enerji kaynaklarını en fazla belgelendiren ve enerji tedariğinde kullanan 3. ülke konumundadır.

Şirketimiz tarafından, 2021-2022 döneminde yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplam 1.958.813 adet I-REC ticaret hacmi yakalamış olup bu başarıda pay sahibi olmaktan memnuniyet duymaktayız. Perfect Solutions ayrıca Türkiye’de en yüksek I-REC hacmi yapan 4 şirketten biri konumundadır. Perfect Solutions olarak Yenilebilir Enerji Santrallerinin kayıt aşamalarından sertifikaların ticaret süreçlerine kadar hizmet vermekte olup ayrıca İşletmelerinin elektrik tüketimlerini Yenilenebilir Enerji’den karşıladıklarını ispat etmek isteyen şirketlere I-REC tedariği hizmetimiz de bulunmaktadır.

Yenilenebilir santrallerin I-REC standardına kaydedilmesi, ek gelir imkanlarından yararlanması ya da İşletmelerinin elektrik tüketiminin Yenilenebilir Enerjiden karşılandığını belgelemek isteyen tüm şirketler bizlere aşağıdaki iletişim adreslerinden ulaşabilirler.

perfectsolutionstr.com/tr
info@perfectsolutionstr.com
+90 (312) 437 07 17