Green Solar Network Solar Hesaplama Modülü Yayına Alındı

Sponsor İçerik

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Green Solar Network projesi kapsamında oluşturulan Solar Hesaplama modülü greensolarnetwork.org sitesi üzerinde yayına alındı. Ziyaretçiler modüle hesaplama.greensolarnetwork.org web adresi üzerinden ulaşabilmektedirler.

Hesaplama modülü ev, ticaret ve sanayi olmak üzere üç farklı mesken türüne göre hesaplama yapabilmektedir. Ortalama elektrik fatura değerine göre hesaplamayı gerçekleştiren hesaplama modülü çatı tipi şebekeye bağlı fotovoltaik sistem tasarımı için kulllanılabilmektedir.

 

Solar Hesaplama Modülü

 

Oluşturulan solar hesaplama modülü girilen şehir, mesken tipi, çatı alanı ve ortalama fatura tutarına göre gerekli kurulu gücü, güneş paneli adedi, invertör kapasitesi ve geri ödeme süresi gibi çıktıları hesaplamaktadır.

Ayrıca hesaplanan güneş enerji sisteminin de önlenen karbondioksit miktarı ve kaç adet ağaca eşdeğer olduğu gibi parametreler de çıktılar arasında yer almaktadır.

Yapılan hesapta güneşlenme süreleri her bir şehir için kış şartlarına göre yani en düşük seviyede baz alınarak sisteme girilmiştir.
Geri ödeme süresinin belirlenmesinde etkili olan güneş enerji sistem maliyeti ve elektrik birim fiyatları gibi parametreler de güncel olarak yazılım içerisinde tanımlanmıştır. Bu değerler de Green Solar Network çalışma komitesi tarafından düzenli olarak güncellenmektedir.

 

Solar Hesaplama Modülü Nasıl Kullanılır?

 

  • Öncelikle hesaplama.greensolarnetwork.org web adresine girin ve çıkan uyarı penceresindeki kısımları okuyarak “Anladım” tuşuna tıklayın.

 

 

  • Daha sonra ise “Hesaplama için tıklayınız” tuşuna tıklayarak hesaplama arayüzüne geçiş yapın.

 

 

  • Açılan hesap modülündeki giriş parametrelerini herhangi bir sıralama olmadan girerek “Hesapla” tuşuna tıklayın.

 

 

  • Sonra açılan pencerede hesaplama sonuçlarınızı göreceksiniz. Bu sonuçları da isterseniz “PDF için tıklayınız” seçeneği ile indirebilirsiniz.

 

  • Tekrar hesaplama yapmak için de “Yeni bir hesaplama için tıklayınız” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

 

 

Çatı uygulamaları için güneş enerji sistemi tasarımı çok sayıda parametreye göre değişiklik göstermektedir. Gerçek uygulamalarda profesyonel çatı keşifleriyle projelendirme yapılarak sistem kapasitesi belirlenmektedir. Bu sebepten de oluşturulan bu solar hesaplama modülü ile hesaplanan değerler kullanıcılara fikir verme amaçlıdır ve bir bağlayacılığı yoktur. Gerçek projelendirmede çatı durumunuza, gölgelenme gibi etkenlere göre sistem kapasitesi farklı çıkabilir.

 

 


Bu proje/yayın Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.