Green Solar Network’te Buluşalım

Green Solar Network Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye’de Sivil Toplum Ağının Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında kuruldu

5 Haziran 2011

Sponsor İçerik

Green Solar Network Nedir?

Green Solar Network; iklim değişikliği ile mücadele için güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile güneş sektörü ile diğer sektörler arasında bağlantı oluşturan bir sivil toplum kuruluşları ağıdır.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye’de Sivil Toplum Ağının Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında kurulan Green Solar Network, en başta Sivil Toplum Kuruluşları olmak üzere firmalar, sanayiciler, işletmeler, üniversiteler ve belediyelerin kullanabileceği bir alt yapı sunmaktadır.

 

Neden Green Solar Network’e Üye Olmalıyım?

 

Green Solar Network’e üye olarak, üyelere özel paylaştığımız yayınlara, eğitimlere, seminerlere ve konferanslara erişim sağlayabilirsiniz. Üyelerimizin bu network aracılığıyla uluslararası piyasalara ve diğer ağlara erişimi kolaylaşacak. Bu şekilde uluslararası teknoloji ve pazar trendleri konusunda üyelerimiz bilgi sahibi olacaktır ve inovatif çalışmalarda yer alabileceklerdir. Ayrıca tüm bunlara bağlı olarak Green Solar Network üyelerinin iş hacimleri genişleyecek ve know-how deneyimleri artacaktır.
Üyelerimiz sektörel ve sektörler arası sorunlarını dile getirebilecekleri güçlü bir networkde yer almış olacaklar. Dahası güneş enerji sektöründeki ulusal ve uluslararası gelişmelerden haberdar olacaklardır. Üyelerimiz için sağlayacağımız ayrıcalıklara her gün bir yenisi eklenmektedir. Sizde Green Solar Network üyesi olarak yerinizi almak istiyorsanız. Aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 

Green Solar Network’e Nasıl Üye Olabilirim?

 

Green Solar Network üyesi olmak oldukça zahmetsiz ve kolaydır. Üyelik için internet sitemizi ziyaret ederek aşağıdaki adımları yerine getirebilirsiniz.

1) greensolarnetwork.org ana sayfasını ziyaret edin

 

2) Menünün sağında “Kayıt Ol” sekmesine tıklayın

3) Açılan sayfadaki kayıt formunu doldurarak üyelik başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Kayıt formunu gönderdikten sonra gerekli kontrol sürecinin ardından üyelik başvurunuz onaylanmış olacaktır.

 

Green Solar Network’ün Çalışmaları

 

Green Solar Network, iklim değişikliği ile mücadele çerçevesinde güneş enerjisinin kullanımını yaygınlaştıracak, teşvik edecek faaliyetleri yürütür. Bu çerçevede ilgili haber ve bilgileri paylaşır, mevzuat ve yönetmelikle ilgili en son güncellemeleri yakından takip ederek üyelerini bilgilendirir. Ayrıca güneş enerjisi ve iklim değişikliği ile ilgili yararlı yazı veya video şeklinde içerikler üreterek üyelerini ve toplumu bilgilendirir ve konferans, seminer ve eğitimlerle toplumu ve paydaşlarını bilinçlendirir. Güneş enerjisi kullanımını, yatırımları ve imkanlarını arttırarak üyelerinin hem büyümelerini hem de iklim değişikliği ile mücadelede aktif rol almalarını sağlar.

Green Solar Network, ayrıca üyelere özel birtakım raporlar yayınlamaktadır. Üyelere özel yayınlanan içerikleri sadece bu platform üyeleri görebilmektedir. Bunların yanı sıra herkesin de erişebileceği raporlar, mevzuatlar ve benzeri yayınlar da site üzerinde yayınlanmaktadır.

Network’ün çalışmaları arasında güneş enerjisi ve iklim değişikliği farkındalığını arttırmak amacıyla belirli eğitimler düzenlemekte yer almaktadır. Birbirinden farklı eğitim modülleri, webinarlar ve konferanslar ile gerek toplumun bilinçlendirilmesi gerekse de üyelerin bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Green Solar Network Nasıl Kuruldu?

 

Green Solar Network, ulusal ve uluslararası Sivil Toplum Ağlarının incelendiği Araştırma Çalışmaları ile Türkiye’deki paydaşların ve hedef grupların görüş ve önerinin alınıp değerlendirildiği Workshop Çalışmaları sonucunda kurulmuştur. Avrupa Birliği finansal desteğiyle hayata geçirilen Green Solar Network, hem kuruluşu hem işleyişi, hem de online hizmet altyapısı ile Ağustos 2020’de GENSED ve KAİSDER kurucu ortaklığında faaliyetlerine başlamıştır. Proje kapsamında gerçekleştirilen kurumsallık ve markalaşma çalışmaları ile Green Solar Network’ün 2021-2026 Stratejik Planı yayınlanmıştır. Kuruluş aşamaları ile benzer doğrultuda üyelerin ihtiyacına ve özel taleplerine göre güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştırmak adına çalıştay, anket ve araştırma çalışmaları ile faaliyetlerini geliştirerek sürdürür. Üyelerinin ihtiyaç duyduğu uygun iletişim ve bilgi ağını sağlar, güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşması için üyelerini teşvik eder, bilgilendirir, bu amaçla yayınlar hazırlar. Güneş enerjisini kullanımını teşvik edecek bilgilendirici videolar yayınlar, konferans ve seminerler düzenler, mevzuattaki değişiklikleri takip ederek yayınlanan güncel rapor ve yayınları paylaşır. Kuruluş amacı doğrultusunda kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, işletmeler, üniversiteler ve belediyeler arasında iş birliği faaliyetlerinde bulunur.

 


Bu proje/yayın Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.