Atık Teknolojisi Sektörü 4 Kasım’da IWES 2010’da Buluşuyor

Sektörel Fuarcılık küresel ısınmayı tetikleyen faktörlerden biri olan “Atık” konusunda sektörün önde gelen firmalarını ve isimlerini bu Perşembe günü IWES 2010’da ağırlamaya hazırlanıyor.

2 Kasım 2010

BASIN AÇIKLAMASI

Enerji ve çevre sektöründeki ses getiren etkinlikleri ile dikkat çeken Sektörel Fuarcılık, küresel ısınmayı tetikleyen faktörlerden biri olan “Atık” konusunda sektörün önde gelen firmalarını ve isimlerini IWES 2010’da ağırlamaya hazırlanıyor. Küresel kirliliğin en aza indirgenmesi ve atığın en uygun biçimle geri kazanımı hususunda yapılan çalışmaların sektöre sunulacağı 2.Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi, 4 Kasım 2010 Perşembe günü Yeşilköy- Wow Convention Center’da ziyaretçilerini karşılayacak.

2.Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi’nin ilk açılış konuşmasını ve Sempozyum Başkanlığını, AKP Rize Milletvekili – TBMM Sanayi Enerji Tabii Kaynaklar ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu Üyesi Sayın Ali BAYRAMOĞLU üstlenecek. Sempozyumun Bilim Komitesi Başkanı – Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Gen. Md. Sayın Prof. Dr. Cumali KINACI tarafından bir konuşma gerçekleştirilecek. Giderek önemi fark edilen atık yönetimi konusunda İSKİ Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Ahmet DEMİR’in yapacağı açılış konuşması sonrası, etkinliğe iştirakte bulunacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ sektörün gelişimi ve gerekliliği noktasındaki görüşlerini paylaşacak. EPDK Başkanı Sayın Hasan KÖKTAŞ’ın aktaracağı görüşlerin ardından, AKP Ankara Milletvekili- TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Sayın Haluk ÖZDALGA açılışta görüşlerini paylaşacak. IWES 2010’un açılışına iştirak edecek olan, TBMM Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun gerçekleştireceği konuşmanın ardından oturumlara geçilecektir.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın sektör buluşmaları konulu programları da, IWES’10 esnasında gerçekleştirilecektir. Organizasyonun 2.günü İskenderiye Salonu’nda, ÇOB Atık Yön. Daire Bşk. Mahir ERDEM’in oturum başkanlığını yapacağı “Tehlikeli Atık ve Ambalajın Elektronik Beyan Sistemi ve Tehlikeli Atık Taşıyan Araçların Uydu Takip Sistemleri” toplantısı düzenlenecektir. “Yeni Çevre İzin Uygulamaları” konulu toplantı ise, ÇOB Çevre Yön. Gen. Müd. Daire Başk. Eyüp YAHŞİ’nin oturum başkanlığında gerçekleştirilecektir. Ardından “PCB ve PCT Atıkların Yönetimine İlişkin Uygulamalar” toplantısı ÇOB Atık Yön. Daire Bşk. Mahir ERDEM’in oturum başkanlığında düzenlenecektir.

Sempozyumda, çevre kirliliğinin kontrol altına alınması ve atıkların geri kazanımıyla ekonomiye sağlanacak katkıların arttırılması adına atıkların daha verimli kullanımı ve yönetiminde bilinçli hareket edilmesi hususunda,14 farklı odak konuda gerçekleştirilecek oturumlarda sektörün üst düzey 82 isminin sunacağı bildirilerin yanı sıra önde gelen sektör firmaları çeşitli ürün ve projelerini sergi alanında misafirlerine sunacak.

Atıkların yönetimsel projeleri üzerinde güçlü çalışmalarıyla tanıtan İzaydaş, Borusan, Topkapı Endüstri, Süreko Atık Yönetimi, Ortadoğu Enerji, Disan, Exitcom gibi sektörde söz sahibi firmalarında arasında bulunduğu sergi bölümünde ise; Evsel Atıklar, Sanayi Atıkları, Enerji Üretimi, Biyogazlaştırma, Atık Su, Deniz Kaynaklı Atıklar, Tıbbi Atıklar, İnşaat ve Hafriyat Atıkları, Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım, Ölçme ve Kontrol Teknikleri, Finansman- Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri gibi konularda gerçekleştirdikleri çalışmaları ve ürünlerini sektörün profesyonel ziyaretçilerine sunacaklar.

Sektörüne katkısını arttırmak adına sempozyum ve sergi şeklinde iki etkinliğin aynı anda düzenlenmesinin yanı sıra IWES 2010’da, uluslararası işbirliklerine olanak sunulacak. EUNITE Nederland ile UBI France firmalarının üst düzey yöneticileri ile çeşitli işbirlikleri sağlanması amacıyla ikili görüşmeler düzenlenecektir. Organizasyona milli katılımda bulunan Hollanda ve Fransa’dan üst düzey profesyoneller yapacakları sunumlar ile sektörün uluslar arası boyutunun değerlendirmesine katkı sağlayacaklar.

Yeryüzünün değişen iklimsel dengeleri ve giderek artan kirliliği karşısında alınması gereken önlemler içerisinde geniş yer kaplayan atık sorunlarının çözümü ve gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabilmek adına gereken düzenlemelerinin tartışılacağı, IWES 2010 – 2.Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi, Yeşilköy WOW Convention Center’da 4 – 5 Kasım 2010 tarihlerinde çevreye duyarlı sektör ilgilerini bekliyor.