''YEKA'larda kapasitenin bölünmesi sektöre katkı sağlar''

Yeni güneş YEKA'ları için 3 aday alan belirlenmişti

Alman güneş paneli üreticisi SolarWorld'ün üretim hatlarından birini Türkiye'ye getirmeyi planlayan ve YEKA yarışmalarında yer alacaklarını açıklayan İnosolar'ın Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy, yeni YEKA alanları için açıklanacak kapasitelerin birden fazla yatırımcıya dağılmasının sektöre katkı sağlayacağını söyledi.

İsmet Ersoy Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'nün yeni YEKA alanları ile ilgili aday alanları açıklamış olsa da henüz yayınlanmış bir şartname olmadığı için bu projelere ne kadar büyüklükte kapasite sağlanacağının da henüz belli olmadığının altını çizdi.

Ersoy bu alanlar için sağlanacak kapasitelerin birden fazla yatırımcıya tahsis edilmesini sağlayacak bir şartnamenin ise hem projelerin daha hızlı hayata geçmesine hem de Türkiye güneş enerjisi sanayisine farklı teknolojilere dayalı know-how transferine de imkan sağlayabileceğini söyledi.

YEKA'lar için 6 yeni alan belirlenmişti

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından 23 Mart 2018 günü yapılan bir açıklama ile rüzgar ve güneş enerjisi alanlarına yönelik 6 aday YEKA alanı duyurulmuştu.

YEKA modeline dayalı ilk yarışma Konya, Karapınar YEKA-1 GES için 20 Mart 2017 tarihinde yapılmış, bu yarışmayı Kalyon - Hanwha Q CELLS konsorsiyumu 1.000 MW kapasiteli projede üretilecek elektriği 15 yıl boyunca kilovat-saat başına 6,99 dolar-sentten satma teklifi ile kazanmıştı.

Konsorsiyum bu hak ile aynı zamanda Türkiye'de yüzde 70'e varacak oranda yerlilik ile üretim yapacak bir güneş paneli fabrikası kurma ve Türk mühendislerin çalışacağı bir Ar-Ge merkezi kurma yükümlülüğünün de altına girmişti.

 

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.