Türkiye güneş elektriği artışında Avrupa üçüncüsü oldu

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 1.500 MW’ı aştı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017’nin ilk yarısında 553,20 MW artarak toplamda 1.504,68 MW’a ulaştı.

Aynı dönemde Almanya’nın güneş elektriği gücünün 900 MW, İngiltere’nin de 848 MW artması ile Türkiye bu alanda Avrupa ülkeleri arasındaki üçüncü ülke oldu.

Hollanda ise 515 MW’lık artış ile bu sıralamada dördüncü oldu.

Toplam güç yıl sonunda 2.000 MW’a yaklaşacak

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli Türkiye’nin özellikle son iki yılda güneş enerjisinde yüksek büyüme eğilimi yakaladığını, bu eğilimin yılın ikinci yarısında da süreceğini kaydetti.

Kutay Kaleli Türkiye’nin yıl sonunda güneş enerjisinde 2.000 MW’a yakın bir kurulu güce ulaşacağını ve küresel ölçekte yakaladığı konumunu sürdüreceğini öngördüklerini ifade etti.

GÜNDER Başkanı Kaleli, sektörde şimdiye kadar gerçekleşen büyümenin ağırlıklı olarak lisanssız güneş enerjisi yatırımlarından kaynaklanmak ile birlikte bundan sonraki süreçte kalan lisanslı projelerin de hızla devreye girecek olması, çatı üstü güneş enerjisi kurulumlarını yaygınlaştıracak yasal düzenlemelerin tamamlanması ile bu pazarın da açılması ve YEKA modeli kapsamında Konya, Karapınar bölgesinde 1.000 MW güce sahip olacak güneş enerjisi santrali kurulumların da hayata geçmesi gibi gelişmeler sayesinde büyüme alanlarının çeşitleneceğini sözlerine ekledi.

Kutay Kaleli, güneş enerjisinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından bu yılın Nisan ayında açıklanan Milli Enerji ve Maden Politikası’nın da önemli bileşenlerinden biri olduğunu vurgularken açıklanan bu politika ile Türkiye enerji yönetiminin 2023 yılı için güneş enerjisinde 10 GW’lık kurulu güç hedefi getirdiğini de hatırlattı.

GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli sözlerini şu şekilde sürdürdü;

‘’Türkiye güneş enerjisinde sahip olduğu muazzam potansiyel ve yakaladığı yüksek büyüme rakamları ile bu alanda çok büyük bilgi birikimi ve nitelikli insan gücüne kavuşmuş durumda. Türkiye güneş enerjisi sektörü ülkemizin enerji bağımsızlığına ve arz güvenliğine önemli katkılarda bulunmaya başlamıştır. Hızla gelişmeye başlamış olan güneş enerjisi sanayimizdeki yerlilik oranları da Sn. Bakanımız Berat Albayrak’ın mimarı olduğu ve gerçekleştirilmesini büyük ölçekte desteklediği YEKA projeleri kapsamında yapılacak yatırımlar, yerli sanayicilerimizin kurmuş olduğu panel üretim fabrikaları ve yeni planlanan hücre üretim tesisleri ile daha da artacaktır. Bu gelişme birçok farklı alanda nitelikli yerli istihdam artışı ve Ar-Ge projelerini de beraberinde getirecektir.‘’

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2016’nın Haziran ayında 555,3 MW’a, 2016’nın sonunda ise 938,6 MW’a yükselmişti. Haziran ayı sonu itibari ile Türkiye’de güneşten elektrik üretilen şehir sayısı da 61’e ulaşmış durumda.

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.