''Solarworld yeniden yapılanma sürecinde''

Almanya'nın son büyük güneş paneli üreticisi ortaklık yapısını değiştirecek sürece girdi

Alman güneş paneli üreticisi Solarworld Industries 27 Mart 2018 tarihinde Bonn Bölge Mahkemesi'ne iflas başvurusunda bulundu ve şirkete geçici iflas müdürü atandı.

Alman MDR THÜRINGEN'in haberine göre iflas müdürü Christoph Niering şirket çalışanları ile 29 Mart 2018 günü yaptığı toplantıda Solarworld'ün finansal durumunun 2017'nin Mayıs ayında gerçekleşen iflasa göre çok daha iyi seviyede olduğunu söyledi.

Şimdiden birkaç yatırımcı ile görüşmelere başladığı bilgisini veren Niering fabrikayı muhtemelen alıcısına işler bir şekilde devretmek istediğini ve Solarworld’ün Paskalya Tatili'nin ardından gelecek hafta Salı günü tekrar üretime başlayacağı söyledi.

Şirketin ABD'nin Oregon eyaletinde bulunan ABD kolu Solarworld Americas'ın sözcüsü tarafından Bloomberg haber ajansına yapılan açıklamada ise başvurunun kendilerini etkilemediğini ve kendi faaliyetlerinin kesintisiz olarak sürdüğünü söyledi.

Türkiye planlarında değişiklik yok

Bu yılın Ocak ayında Solarworld ile distribütörlük anlaşması imzalayan aynı zamanda şirketin üretim hatlarından birini Türkiye'ye getirerek Türkiye'de Solarworld markalı panel üretimine başlamayı planlayan İnosolar'ın Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy ise gelişmeyi Solarworld'ün yeniden yapılanma süreci olarak yorumladı.

Ersoy bu gelişmeden kendilerinin bir ay öncesinden haberdar olduğunu, şirketin kurucusu ve halihazırda en büyük hissedarı olan Frank Asbeck’in Solarworld yönetiminden çıkmayı planladığını kendilerine aktardığını, Katar Vakfı’nın ise Solarworld markasının arkasında olduğunu ve Solarworld’ün süreç sonunda bir veya birden fazla ortak ile pazarda teknolojik ve finansal açıdan daha güçlü hale geleceğini kaydetti.

İsmet Ersoy sözlerini şu şekilde sürdürdü;  ''Ayrıca şu an iddia edildiği gibi 2018 yılında üretilen paneller Türkiye piyasasında yoktur. Konuyu en başından beri çok yakından takip ediyoruz. Firmayla olan distribütörlük anlaşmamız ve yatırım planımız aynen devam etmektedir. Solarworld ürün kalitesinin ve yatırımının arkasındayız.''

''Tüm değer zincirimizi kendimiz üretmezsek Çin'e bağlı oluruz''

Almanya'nın son büyük güneş paneli üreticisi olan Solarworld bu özelliği ile ülke için stratejik öneme sahip.

Alman Fraunhofer Güneş Enerjisi Enstitüsü Başkanı Andreas Bett yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, Avrupa'nın geleceğin enerji kaynağı olan güneş enerjisi sanayisinde kendi tüm değer zincirini üretmediği takdirde birkaç yıl içinde teknolojide Çin'e muhtaç kalacağını söylemişti.

Smart Solar Consulting şirketinden Götz Fischbeck ise Solarworld gibi şirketlerin Fraunhofer Enstitüsü gibi enerji araştırma kuruluşlarını desteklemeleri dolayısı ile sahip oldukları stratejik öneme vurgu yapmıştı.

En yüksek kapasiteli Avrupalı üretici

Kökeni 1988 yılına dayanan Frank Asbeck tarafından kurulan ve 2017 yılının Mayıs ayına kadar Solarworld AG ünvanı ile faaliyet gösteren şirket, bu tarihte iflas başvurusunda bulunduktan sonra yüzde 51 oranında Frank Asbeck, yüzde 49 oranında ise Katar Yatırım Fonu'nun ortak olduğu Solarworld Industries olarak faaliyetlerini sürdürmekteydi.

Şirketin Arnstadt'daki fabrikası 700 MW hücre, Freiberg'deki fabrikası ise 660 MW'lık modül üretim kapasitesine sahip.

 

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.