''Konfor sıcaklığının 19-20 dereceye inmesi lazım''

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan konutlardaki gaz tüketimine dikkat çekti

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada doğal gaz tüketiminde yaşanan aşırı talebin elektrik üretiminde yarattığı olumsuzluğa dikkat çekti.

Yaşar Arslan açıklamasında Türkiye’deki konutlarda konfor sıcaklığının 23-24 derece olduğunu, bunun 19-20 derece arasına indirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’deki 100 metrekarelik bir evin sıcaklığını 20’den 21 dereceye çıkarmak için yüzde 7, 24 dereceye çıkarmak için ise yüzde 30 daha fazla doğal gaz tüketimin yapılması gerektiğini kaydeden Arslan bunun hem uzun dönemli soğuk havaların devam ettiği durumlarda pik yapan doğal gaz tüketiminin normale indirilmesi için gerekli olduğunu belirtti.

GAZBİR Başkanı Arslan açıklamasında 19-20 derece konfor sıcaklığının insan sağlığı için de doğru olduğunu gösteren araştırmalar olduğuna da dikkat çekti.

İklim için de tüketim kısılmalı

Bununla birlikte bilimsel çalışmalara göre küresel sıcaklık artışını 2 derece ile sınırlamak için 2015 yılı itibari ile keşfedilmiş doğal gaz rezervlerinin yüzde 49’unun yerin altında kalması gerekiyor.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan’ın açıklamalarının devamı için buraya tıklayabilirsiniz. 

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.